Ministerstvi vnutra SR uvádza:

 

Pravidelne dostávame od vodičov s vekom nad 65 rokov otázky, dokedy im platí vodičský preukaz a kedy musia ísť na povinnú zdravotnú prehliadku.
Na konkrétnych príkladoch sa vám pokúsime objasniť, ako dlho vám platí zdravotná prehliadka a vodičák.

Nasledujúce informácie sú určené len vodičom, ktorí nejazdia na nákladných vozidlách a autobusoch (skupiny C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE) a ktorí nešoférujú vozidlo s právom prednostnej jazdy, motorové vozidlo využívané na zasielateľstvo a taxislužbu a na poskytovanie poštových služieb.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky? Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Všetkým vodičom sa obmedzí platnosť vodičských preukazov
Pre všetkých vodičov platí, že od 19. januára 2013 budú mať vodičské preukazy obmedzenú platnosť.
Ak ste vodičák dostali v čase od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004, bude vám platiť do 31. decembra 2023.Vodičské preukazy vydané od 1. mája 2004 do 18. januára 2013 budú platné do 31. decembra 2032.Vodičské preukazy, ktoré vám vydajú po 19. januári 2013, nebudú mať platnosť dlhšiu ako 15 rokov (tak to ja už budem voňať kytičky zo spodku, ak ma nespopolnia)
Platnosť vodičského preukazu pre skupiny AM, A1, A2, A, B1, B, BE a T je 15 rokov; najviac však do dovŕšenia veku 65 rokov s výnimkou situácie opísanej o dve odrážky nižšie.
Platnosť vodičského preukazu pre skupiny C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE je 5 rokov; najviac však do dovŕšenia veku 65 rokov s výnimkou situácie opísanej o odrážku nižšie.
Platnosť vodičského preukazu osoby staršej ako 63 rokov je päť rokov, ak predloží platný doklad o zdravotnej spôsobilosti.
Vodičský preukaz bude môcť byť od 19. januára neplatný nielen ako celok ale aj čiastočne. Keď pre niektorú zo skupín vozidiel vyprší termín uvedený na vodičáku, vodičák prestáva byť platný len pre danú skupinu vozidiel.

Pozrite si celý prehľad zmien súvisiacich s vodičákmi
Július: “Mám nad 65 rokov a chcem si po 19.1.2013 vymeniť vodičský preukaz. Čo všetko je potrebné doniesť na dopravný inšpektorát k výmene vodičského preukazu? Ide mi najmä o fotku.”


Formát vodičských preukazov sa po 19. januári nezmení. Jediná viditeľná zmena na preukaze vydanom po tomto dátume bude uvedenie dátumu skončenia platnosti vodičského preukazu pri každom udelenom vodičskom oprávnení.
Fotografiu potrebovať nebudete, odfotia vás priamo na dopravnom inšpektoráte, ktorý vám bude vydávať vodičský preukaz.
Pri výmene budete potrebovať starý vodičský preukaz, vyplnenú žiadosť. Správny poplatok 6,5 eura platiť nebudete musieť, pretože od poplatku sú oslobodené osoby staršie ako 65 rokov, ktorým sa vodičský preukaz vydáva s platnosťou na päť rokov.
Od poplatku sú oslobodení aj tí, ktorým sa vydáva vodičský preukaz alebo medzinárodný vodičský preukaz ako náhrada pri zmene nezavinenej občanom. Takouto zmenou je aj vypršanie platnosti vodičáku.
Platnosť potvrdenia sa zo dňa na deň predĺži na päť rokov
Igor: “Vo februári 2013 budem mať 71 rokov. V tomto roku mi vyprší platnosť pravidelnej dvojročnej lekárskej prehliadky. Vodičský preukaz vlastním od roku 1976. Kedy mám ísť na lekársku prehliadku a dokedy je môj vodičský preukaz platný?”Ladislav: “Dobrý deň, chcem sa opýtať, či aj na mňa sa vzťahujú zmeny, že od budúceho roka mi stačí absolvovať lekársku prehliadku každých 5 rokov? Narodil som sa 22.11.1944. Poslednú prehliadku som absolvoval v novembri 2011.”
Zákon č. 8/2009  účinný od 19.1.2013
“Vodiči, ktorí sú držiteľmi vodičských preukazov vydaných pred 19. januárom 2013, sú povinní podrobiť sa pravidelnej lekárskej prehliadke najskôr dva mesiace pred dosiahnutím veku 65 rokov a najneskôr do dvoch mesiacov po dosiahnutí veku 65 rokov a následne každých päť rokov. Títo vodiči sú povinní mať pri vedení motorového vozidla pri sebe doklad o zdravotnej spôsobilosti nie starší ako päť rokov; na výzvu policajta sú povinní takým dokladom sa preukázať. Vodiči (okrem tých, ktorí sú uvedení v § 87, ods. 3), ktorí dovŕšili vek 65 rokov, sú povinní podrobiť sa pravidelným lekárskym prehliadkam každých päť rokov.”
Je množstvo vodičov s vekom nad 65 rokov, ktorým vyprší platnosť pravidelnej lekárskej prehliadky ešte pred 19.1.2013. Nie je pritom dôležité, či na ňu idú prvýkrát alebo už na niekoľkých v minulosti boli.
Ak im lekári dovolia šoférovať, dajú im potvrdenie a to bude platiť po 19.1. namiesto dvoch rokov päť. To platí pre všetkých, ktorí musia ísť po 19.1. na pravidelnú prehliadku, aby mohli šoférovať.
Igor musí podľa starých predpisov ísť na prehliadku vo februári budúceho roku, lebo mu vyprší dvojročná lehota. V tom čase ale už budú platiť nové predpisy a Igor ešte ďalšie 3 roky nebude musieť ísť na povinnú zdravotnú prehliadku.


Tento časový posun sa vzťahuje aj na Ladislava.
S novým i starým vodičákom
Po 19. januári môžu u vodičov vo veku 65 rokov a viac nastať dve situácie:
– vymenia si vodičský preukaz za nový s obmedzenou dobou platnosti,
– nechajú si starý vodičák, ktorý bude platiť buď do konca roku 2023 alebo 2032.
V prvom prípade sa pri výmene stačí preukázať platným dokladom o zdravotnej spôsobilosti. Napríklad aj takým, ktorý bol vydaný podľa starých predpisov.
Keď vám vodičák vymenia, bude platiť 5 rokov. Nebudete už musieť so sebou nosiť zdravotné potvrdenie. Ďalšiu zdravotnú prehliadku budete musieť absolvovať po piatich rokoch od výmeny vodičáku.

V druhom prípade budete musieť naďalej so sebou nosiť platný doklad o zdravotnej spôsobilosti, kým si nevymeníte vodičák. Potvrdenie bude po 19. januári platiť 5 rokov. Aj keď bolo vydané pred týmto dátumom.
Platnosť vodičáku pre 65 ročných vodičov
Mimochodom, tí vodiči, ktorí dosiahnu vek 65 rokov až po 19. januári, budú musieť ísť na prvú povinnú zdravotnú prehliadku najskôr dva mesiace pred dosiahnutím veku 65 rokov a najneskôr do dvoch mesiacov po dosiahnutí veku 65 rokov a následne každých päť rokov, ak budú mať vodičák vydaný pred 19. januárom.
Ostatným 65-ročným vodičom, ktorí budú mať vodičáky vydané podľa nových predpisov, zákon neprikazuje, kedy majú ísť prvýkrát na zdravotnú prehliadku. Ak ale na zdravotnú prehliadku nepôjdu, kým nedovŕšia vek 65 rokov, nebudú mať platný vodičák.
“Platnosť vodičského preukazu osoby staršej ako 63 rokov je päť rokov, ak predloží platný doklad o zdravotnej spôsobilosti,” píše sa v zákone o cestnej premávke
Platí zákon alebo obmedzenie na vodičáku?
Na záver si ešte prečítajte otázku vodiča, ktorý si už v roku 2008 pri výmene vodičáku našiel na novom preukaze obmedzenie platnosti.


Juraj: “Vodičské oprávnenie som dostal v 1994 na dobu neobmedzenú. V roku 2008, pri výmene vodičáku, som na kartičke s označením doba platnosti nenašiel neobmedzená, ale obmedzenie platnosti do roku 2018. Po mojej otázke ´prečo´ som dostal odpoveď ´lebo sa budú meniť vtedy za nové´.

Ktorý dátum sa bude započítavať ako rozhodujúci? Dátum uskutočnenia vodičskej skúšky (máj 1994), alebo dátum uvedený na vodičskom oprávnení (december 2008)? A ak dátum na oprávnení, tak čo je rozhodujúce? Informácia o platnosti na vodičáku (do 2018) alebo zákonom stanovená lehota do 31. decembra 2032?”
Prednosť bude mať obmedzenie platnosti vyznačené vo vodičskom preukaze. V zákone sa píše: “Obmedzenie rozsahu vodičského oprávnenia vyznačené vo vodičskom preukaze na základe doterajších predpisov zostáva v platnosti.”
Jurajovi prestane vodičák platiť už v roku 2018. Ak by termín nemal na vodičáku vyznačený, platil by mu do 31. decembra 2032.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky? Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk

 

Pripomienka:

Ty „brďo“, čo si títo ešte nevymyslia…aby nás buzerovali!

Ma udivuje, že sa v tomto neporozhliadnu trochu (len trošku) aj do cudziny aby nerobili zo seba zbytočne „hňupov““ .

Štatistika ukazuje na celkom iné príčiny nehôd, /zle značenie, nedostatočné označenie prednosti, zlý stav ciest atď. ( neskúsenosť mladých)/ , vodičák dnes dostane aj ten kto nevie čítať a písať …!/, tie sa neberu v úvahu. Mladá hopsanda v bavoráku nemusí na žiadnu zdravotnú kontrolu.

Aj z autom budeme chodiť každoročne na technickú kontrolu … , to je tiež dobrý bič na bohatých, lízingových.

 

 

Počet komentárov: 14 k “Čo ešte vymyslia proti starším vodičom?”

 • Pavol Bada BA:

  Prosím Vás kolegovia, nevyťahujte a ne(od)bavte sa na starych článkoch!
  Nechajte oddýchnuť aj tento web.

  webmajster

 • Ing.Tibor FÜLÖP:

  Ahoj Ferino tu možno pomôže len defenestrácia aj na to je už možno neskoro…Niekedy neviem či som mimozemšťan alebo žijem medzi mimozemšťanmi…!!!…???

 • Milan Faltin:

  Súhlasím pánom Františkom Murínom. Majú zvyčajne akademické tituly -sice určite
  rychlokvasené, vyjadrovanie dláždiča, hulvátske správanie a jednanie kmína. Asi je taka doba./Viď napr. raper od CT/.

 • plk.v.v. Ing. František Murín:

  Majú vedomosti ako orabovať chudobu, ako dať zákazku bratrancovi za všimné, ako kúpiť predražené CT, ako robiť noci dlhých nožov, ako hrať divadlo a frašky v parlamente. Je to obludné čo stvárajú. Asi treba začať znovu sviečkovými pochodmi, nedať im dýchať a odhaľovať ich špinavstva a príde aj nová “sametová”.

 • stano:

  Aké vedomosti majú Tí čo tie zákony vymyšľajú ,majú poniektorí aj VV,VUML,SPUK,a podobne alebo zaplatené,ked odhlasujú zákon a už počas jeho prijatia musia rôznými vyhláškami odstraňovať nedostatky. Za nedostaky by mali hneď dostavať pokuty aké oni navrhujú pre tých čo ich živia.

 • Ivko pivko:

  Pekný podvečer,
  zaujala ma táto debata, preto sa do nej zapojím, aby som vás informoval o nasledujúcom.
  Tiež som sa asi pred dvoma týždňami začal zaujímať o to, ako je to s mojim oprávnením na vozidlá nad 3,5 t okrem autobusov.po starom C,E,
  Pravda je nasledujúca:
  Aj vodiči ,teda v tomto prípade aj neprofíci , tu dávam do pozornosti, že stačí ak vediete nákladné mv iba raz za rok, napríklad veziete na V3S- ke drevo, musíte mať okrem vodičského preukazu skupiny C u seba aj
  1. Doklad o psychickej spôsobilosti vodiča – vydá oprávnený dopravný psychológ
  Mňa to stálo 60€
  2. Doklad o zdravotnej spôsobilosti vodiča – vydá váš všeob. lekár / ja som mal
  zdrama/
  Aby to nebolo také jednoduché upozorňujem ešte tých, ktorí vedú mv do 3,5 t a majú pripojený príves. Ak je celková hmotnosť jazdnej súpravy viac ako 4250 kg musí mať vodič oprávnenie C + dtto ako som písal hore.
  Ak vás zastaví policajt a nemáte hore uvedené, zadržia vám vodičák a vydajú iba na skupinu B- osobné mv.
  Pekný večer a veľa úspechov na preskúšaní, trvá asi dve hodinky.
  ivan

 • Jaroslav Škvarka:

  Uvádzam článok napísaný na NETE 19.decembra 2012, autor Ladislav Holop:

  Pravidelné prehliadky pre vodičov nad 65 rokov raz za 5 rokov
  Vodiči nad 65 rokov už nebudú musieť absolvovať povinnú zdravotnú prehliadku každé dva roky ako doteraz, ale každých 5 rokov. Ak ale budú šoférovať nákladné auto, autobus, vozidlo s právom prednostnej jazdy, motorové vozidlo využívané na zasielateľstvo a taxislužbu a na poskytovanie poštových služieb, povinné zdravotné prehliadky budú musieť absolvovať naďalej každé dva roky.
  Ak budete mať vodičský preukaz vydaný pred 19. januárom 2013 (platí od tohto dátumu do termínov uvedených nižšie), naďalej sa na vás budú vzťahovať dve povinnosti:
  – podrobiť sa pravidelnej lekárskej prehliadke najskôr dva mesiace pred dosiahnutím veku 65 rokov a najneskôr do dvoch mesiacov po dosiahnutí veku 65 rokov
  – mať pri sebe počas vedenia motorového vozidla doklad o zdravotnej spôsobilosti nie starší ako päť rokov; na výzvu policajta ste povinní preukázať sa takýmto dokladom.
  V prípade, že si vymeníte vodičský preukaz za nový po 19.1.2013, tak ako vodič s vekom nad 65 rokov nebudete musieť nosiť so sebou potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti. Potvrdením bude nový vodičský preukaz, ktorý vám policajti vydajú po predložení potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti.

 • Mám vodičský preukaz sk:ABCT OD R 1968,vlani som mal 63r.R 2002 výmena za červený tenký Musím mať pri sebe lek.potvrdenie o spôsobilosti,či čakať do 65roku?

 • Ing. Jozef Šamaj PB:

  No, nenašiel som tam nič za čo by po 65ke človek platil a predsa to dopadne tak, že zaplatí…lekárovi za potvrdenie…..jasné, viem že neplatí, ale zaplatí taký, ktorý by normálne neprešiel, ale lekár natrčí vrecko….a šoféruje sa ďalej…. mám vodičák na A a B od 1973, na C od 1977…platí mi všetko do 2032? Som lenivý, nechce sa mi to hľadať… :) :) … ďakujem.

 • Stano:

  Igor Michalec, KK: 10.11.2012 o 11:20
  Ja s Vami uplne suhlasim! Mate pravdu, preco by sme mali len vodici vyssich skupin robit psychotesty ked aj vodic na osobnom aute je potencialnym vrahom???! Ja som len narazal na to preverenie starsich vodicov kvoli tomu, ze je prirodzene, ze clovek starne a straca prirodzene vlastnosti ako postreh, reakcie, rozhodovanie a pod… Nech mi to nemaju za zle, myslim to v dobrom, ved ide aj o ich zdravie a zivot…

 • Jano:

  som držiteľom VO skupiny A,B vodičský preukaz platí od 28.01.1981 mám 55 rokov dokedy si musím vymeniť vodičský preukaz

 • Igor Michalec, KK:

  Pre Stano o 06:50

  Oceňujem vaše vedomosti a schopnosť kedykoľvek zvládnuť testy na 55 b. Nie každý sa tým môže pochváliť.
  Čo sa týka preverovania starších vodičov….hmmm. Osobne si myslím, že každý vodič (bez ohľadu na vek) by mal podstúpiť aj psychologické, nielen zdravotné testy. Mám za to, že auto v rukách nezodpovedného, agresívneho či pod vplyvom akýchkoľvek látok je zbraňou. Ak niekto jazdí v obci vyše 100 km rýchlosťou a zabije napr. chodca – podľa mňa nejde o neúmyselné ublíženie na zdraví s následkom smrti, ale o vraždu. Vedome ide neprimeranou rýchlosťou v miestach, kde je vysoká pravdepodobnosť stretu s chodcom. Denne sa s takýmito udalosťami “chvália” komerčné televízie, pretože iba krv a násilie podľa nich zaujme diváka.
  Takže vzťahovať “prirodzené schopnosti” vodiča len na vek stojí na vratkých nohách. V každej vekovej kategórii sa nájdu “čierne ovce”, tzv. cestní piráti. Podľa mňa by im -ak spôsobia svojou nezodpovednou jazdou ublíženie na zdraví či smrť – mali doživotne odobrať vodičák. Takíto “ľudia” nemajú právo ďalej jazdiť. Je zvláštne, že v našom “právnom” štáte dostane človek za neplatenie daní oveľa tvrdší trest ako za zabitie človeka na ceste. Akási disproporcia je v trestaní, nemyslíte?
  Nuž a určite by sa mala prehodnotiť “vodičská” byrokracia a správne poplatky s tým spojené.

 • Stano:

  A co sa tyka titulky tohto clanku, tak ja suhlasim s preverovanim starsich vodicov. Priznajme si na rovinu, ze nie vsetci vodici po 60tke su uz schopní resp dobrí a pozorní vodici. Jednoducho clovek starne a straca svoje prirodzene schopnosti. Poznam par takych osobne a ked som sa par krat s nimi viezol, tak mi nebolo vsetko jedno! Aj ked najhorsi vodici su tzv vikendoví vodici…
  Osobne by som nemal problem robit preskusania v AŠ aj kazdy rok… Mam 29, vsetky sk. na vodicaku a test na 55b napisem kedykolvek, nakolko si ich pravidelne doma robim…

 • Stano:

  Cista buzeracia a zase len okradenie ludi o ich penieze! A to by ste kukali co vsetko musi mat a co vsetko bude musiet mat vodic vyssich sk. na vodicaku ( C, D, E a T ). Slak ma ide trafit!!! Len kvalifikacna karta vodica vyjde na cca 130€ ( 35 hod kurz v AŠ ) resp 600-700€ ( 140 hod kurz v AŠ-v tom su jazdy + skusky pred krajskou komisiou ) v zavislosti, kedy dostal majitel vodicak-rozhodujuci je datum 10.9.2009, ci pred tymto datumom alebo po…
  Inak podotykam, ze majitelia, ktorí nebudu mat danu kartu “KKV” do 10.9.2014 ich opravnenia na “vyssie sk” na vodicaku stracaju platnost!!!A sk. D-autobusy uz po 1.1.2013… A to je len novinka, ktora ma zase len vytiahnut eura od ludi. Je este dost inych veci co musi mat dany vodic k vedeniu takych vozidiel a ktore zase len od neho “cucaju” eurace…
  Blizsie info najdete na http://www.kkv.sk tam odkaz: aky kurz potrebujem… sluzi to pre vodicov vyssich sk. C, D, E a T