- Uplynulo 47. rokov od záchranných prác pri prietrži dunajských hrádzi .
_______________________________________________________________________
Dňa 31.mája 2012, sme si pripomenuli podiel ČSĽA na záchrane životov a majetku občanov južného Slovenska v roku 1965. Uskutočnený zájazd, organizovaný ZVSR, klubom Nitra – Zobor, nám oživil udalosti pred 47. rokmi v priestore Komárno, Iža a Patince. Spolu s nami sa zájazdu zúčastnili aj hostia z KVD Kroměříž a JDS,MO1 z Nitry.
Do autobusu v Nitre sme nastupovali o 7-mej hodine po krátkom daždi, na ktorý sme čakali veľmi dlho a po príchode do Nitry o 18-tej hodine opäť začal intenzívny dážď. Symbolické bolo, že v roku 1965 pršalo v jarných mesiacoch nepretržite skoro 90 dní a po náhlom oteplení a topení sa snehu v Alpách, hladiny riek rýchlo stúpali a začali sa „vybrežovať“ zo svojich pôvodných korýt. To sa samozrejme prejavilo aj na Dunaji. Účastníkmi tematického zájazdu boli aj aktívni účastníci na záchranných prácach z KVD Kroměříž, plk. v.v. Andrej POLÁK a pplk. v.v. Dušan HRIC, z Bratislavy veľmi ochotne do Nitry v tento deň prišiel aj člen Združenia pontonierov a ženistov a člen ZVSR, klub Bratislava, pplk. v.v. Ivan ZÁTOPEK. Ich osobné spomienky na udalosti z pred 47. rokmi si účastníci zájazdu so záujmom vypočuli už cestou z Nitry do Komárna. Využitím rádia v autobuse, ktorého vodičom bol tiež výsluhový dôchodca, Miro Časár, boli podané aj informácie z histórie 52.pontonového pluku, ktorý bol v tom čase dislokovaný v pevnosti Komárno. Príslušníci pluku sa na záchranných prácach aktívne, spolu s vojakmi z celej Československej republiky, vojakmi Sovietskej armády dislokovanými v v tom čase v Maďarsku a vojakmi Maďarskej armády zúčastnili. Bolo zaujímavé počúvať nie iba príčiny prietrží hrádzi pri PATINCIACH a ČÍČOVE a ich tragické následky pre obyvateľov zaplavených obci a situácie v Komárne, ktoré sa stalo v tom čase „ostrovom“, ale hlavne hrdinské jednanie vojakov základnej služby, dôstojníkov a práporčíkov ČSĽA. Plk. v.v. Ing. Milan HRDLIČKA bol v tom čase veliteľom 52. pontonového pluku v Komárne a zástupcom pri záchranných prácach, nedávno zosnulého generála STRCULU .
Po príchode do Komárna pred známu pevnosť sa pred niektorými z nás začal v mysliach „premietať film“ z našej profesionálnej služby v tejto pevnosti.
Listujem v publikácii „52.pontobový pluk-genéza,vývoj a činnosť 1950 – 1969“ a spomínam na Jožka ŽÁKA, Jurka Dykyjho, Štefana SOKOLA, Ondreja HANÚSKA, Jaroslava PELIKÁNA, Ota ŠVIHRU, Ernesta BAGINA, Jozefa BLÁHU, Milana BUCHU, Juraja SLÁVU, Jožka KUDELU, Antona KOPECKÉHO a veľa ďalších, ktorých mená sa z mysle strácajú, ale ich služba u tohto pluku zanechala svoje „stopy“ na cvičeniach, vojensko odborných ukážkach, budovania a vylepšovania priestorov ubytovania apd. Rozmýšľam, či by sa okrem tabule neďaleko hlavného vchodu do pevnosti o pôsobení jednotiek PTP v týchto priestoroch, nedalo finančne zložiť, dať vyhotoviť a umiestniť aj tabuľu o 52.pontonovom pluku, ktorého príslušníci, iste pre mesto Komárno a jeho okolie urobil veľa pozitívneho.
Po veľa rokoch som videl aj „pozostatky“ bývalého „krytého“ bazénu v starej pevnosti.
Ďakujeme za odborný výklad pracovníčke Mestského úradu v Komárne, ktorá aj vďaka našej návšteve získala informácie, že v pevnosti bol od roku 1958 do októbra roku 1968, 52. pontonový pluk , ktorého príslušníci sa iste „nepodielali“ na devastácii týchto priestorov, ktorú sme videli počas našej návštevy v pevnosti .Naše poďakovanie patrí aj starostovi obce IŽA, Istvánovi DOMINOVI, za jeho mimoriadnu ochotu osobnej účasti a zabezpečenia odborného výkladu pracovníka a pracovníčky z Archeologického ústavu v Komárne. Takto sme mali možnosť vidieť a získať informácie o RÍMSKOM TÁBORE v IŽI.
Tematický zájazd sme ukončili v obci Búč. Ďakujeme za ochotu paniam učiteľkám a žiakom Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským v Búči, za ich milý kultúrny program.
Text a fotografie : F.Chuda, ZVSR, klub Nitra – Zobor.























