Potešujúca správa:

V januári sa dôchodky zvýšia o 3,3 percenta. Je to viac ako v rokoch 2010 a 2011. Oproti vlaňajšku ide takmer o dva razy viac, priemerný starobný dôchodok sa zvýši o 12 eur, za rok to znamená 144 eur. Percento valorizácie zodpovedá priemeru rastu miezd a cien za prvú polovicu predchádzajúceho roka. Pod zvýšenie sa podpísala najmä inflácia. Kým priemerná mzda vzrástla len o 3 percentá, inflácia dosiahla 3,6 percenta.

Starnutie populácie vzbudzuje obavy z udržateľnosti sľubovaného takzvaného švajčiarského modelu valorizácie. Napriek tomu je takmer isté, že sa v blízkej budúcnosti nezmení. Vraj nie sú peniaze. Minister práce Jozef Mihál (SaS) navrhol, aby sa od roku 2013 vychádzalo iba z inflácie zaznamenanej v domácnosti seniorov, čo by znamenalo vyššiu valorizáciu dôchodkov. Pre pád vlády z toho zišlo a po voľbách sa už ťažko najde „politická vôľa“, nakoľko situácia môže byť úplne iná.

To znamená, že v roku 2013 bude približne rovnaké zvýšenie dôchodkov, ale aj ďalšie prehĺbenie rozdielov medzi nimi. Percentuálna valorizácia vedie k tomu, že najbohatší vždy získajú najviac. Rast cien potravín by sa mal spomaliť, zato energie pôjdu hore a miestne dane tiež. Elektrina zdražie o 2 percentá, plyn o 5,5 percenta, vodné sa zvýši o 4,9 a stočné o 4,7 percenta. Kto plynom aj kúri, zaplatí podstatne viac.

Súhrn:

Výsluhové dôchodky sa upravia, ale až od 1. júla 2012.
Termíny výplaty sa zatiaľ nemenia.
Od 1. januára 2011 sa zvýšia (valorizujú) starobné, predčasné, invalidné, vdovské, vdovecké, sirotské a sociálne dôchodky.
Valorizácia je povinnosťou Sociálnej poisťovne.
Kto poberá viac dôchodkov (tuzemských), má nárok na zvýšenie každého z nich.
Dohody o pracovnej činnosti a o vykonaní práce budú naďalej oslobodené od odvodov, takýto pracovneprávny vzťah neprekáža ani predčasnému dôchodku.

Seniorom pred voľbami zvyčajne nehrozia radikálne zmeny v živote – patria medzi najaktívnejších voličov. Budúci rok (2012), však môže byť výnimka. Nedávno pribudla novela zákona o sociálnych službách. Parlament rozhodol o sprísnení podmienok prijatia do domova dôchodcov aj o zvýšení poplatkov v mnohých obecných a krajských zariadeniach sociálnych služieb (je popísané v komentároch k článku: “Čo nás čaká v domovoch dôchodcov”). Prezident síce novelu vrátil, poslanci sa však minulý týžden dohodli, že sa k nej vrátia v januári. Ak nadobudne účinnosť, tak najskôr od 1. marca 2012.

.

Počet komentárov: 12 k “Dôchodky sa zvýšia viac”

 • faktor:

  Toto viselo na web stránke VÚSZ ešte 20. júna 2012:

  Na základe ukazovateľov podľa § 68 zákona č. 328/2002 Z.z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v zmysle oznámenia Štatistického úradu Slovenskej republiky, bude realizované zvýšenie dávok výsluhového zabezpečenia od 1.7.2012 vo výške 3,05%.

  ZÁKON č. 328/2002 Z.z. z 29. mája 2002 o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov …
  pokračovanie článku.

 • Ladislav Ž.:

  Poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková uvedla na adresu důchodců, že se úsporným opatřením vlády přizpůsobí, protože se mnozí z nich narodili za války a jsou tedy zvyklí na daleko horší podmínky.

  “Ať se nám to líbí, nebo ne, úsporná opatření pocítí v tomto případě ve svých peněženkách senioři, ale oni se tomu přizpůsobí. Já to vím, protože s nimi pracuji celý život”.

  Vidí nám do duše a vie čítať naše myšlienky?

 • Peter Hnath:

  Toto som sa dozvedel z Čiech:

  Senioři se přizpůsobí, narodili se za války, hájila poslankyně MUDr. Pecková nižší růst důchodů.

  Šokující slova v pátek zazněla ve sněmovní diskusi o vládním návrhu na zpomalení valorizace důchodů na příští tři roky. Poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková uvedla na adresu důchodců, že se úsporným opatřením vlády přizpůsobí, protože se mnozí z nich narodili za války a jsou tedy zvyklí na daleko horší podmínky.

  Koaliční Gabriela Pecková (TOP 09) emotivně líčila, že vláda nemá jinou možnost, než jít touto cestou: „Můžeme se natahovat jenom tak, jak nám stačí triko. Když se totiž budeme natahovat víc, ukáže se holé všechno od pasu dolů. Můžeme spekulovat, proč je nám najednou triko malé – jestli jsme tak ztloustli, anebo jestli jsme tak zběsile topili pod kotlem, až se srazilo,” prohlásila poslankyně.
  Poslanci odsouhlasili pomalejší růst penzí, navzdory tlaku opozice

  “Ať se nám to líbí, nebo ne, úsporná opatření pocítí v tomto případě ve svých peněženkách senioři, ale oni se tomu přizpůsobí. Já to vím, protože s nimi pracuji celý život,“ dodala a vysloužila si silnou reakci ze strany opozice, která dávala najevo svůj šok.

  Podle Peckové, která je v civilu lékařkou, senioři netrpí ani tak nedostatkem hmotným, ale duchovním. „Nikdy jsem ještě v ordinaci neslyšela: já už nechci žít, já už na to nemám! Ale velmi často slýchám ve své ordinaci: já už nechci žít, protože už nemám pro co, protože už nemám pro koho, protože překážím, protože mě nikdo nepotřebuje.“

  „Tato vláda bohužel v tuto chvíli za daných podmínek neumí dostatečně naplnit peněženky seniorů. Ale co bychom měli umět všichni – naplnit jejich duši,“ uzavřela Pecková.

  Je to dno žumpy, reagoval opoziční poslanec.

  Zvedla tím z lavic řadu řečníků, kteří dávali najevo svůj nesouhlas s jejími názory. Podle Stanislava Křečka ČSSD, který na začátku svého projevu ohlásil střet zájmů, protože je již v důchodovém věku, toto překonalo všechny projevy, které koalice ve Sněmovně dosud přednášela.

  „To je naprosté dno. Naprosté dno té žumpy, do které jsme se dostali,“ prohlásil za souhlasného potlesku a dodal: „Pokud se tady paní zpravodajka odvolávala na obsah duše, nechtěl bych znát obsah její duše, pokud něco takového může říct. Odvolávat se v dnešní době, v dnešní Evropě na to, že někteří lidé v Evropě pamatují válku, takže se musí smířit s válečnými poměry, to je prostě nesmysl,“ zvedl Křeček hlas. Podle něho je to typický příklad toho, jak koalice nenaslouchá lidem.

  Vyděsila jsem sama sebe, kaje se poslankyně.
  Reakce na její slova vyděsily i samotnou Peckovou. „To vyjádření, připouštím, mohlo být nešťastné a zavádějící, ale účelem mého vystoupení byl úplný opak. Chtěla jsem upozornit na společensko-sociální problémy, které seniory tíží. Já je dobře znám, jako revmatolog léčím potíže pohybového aparátu, což je chronická záležitost, právě těmito lidmi prožívám prakticky celý život. Znám jejich problémy, a proto je mi líto, že dopad toho byl opačný,“ řekla Právu.

  Pozor, aj na Slovensku sú niekoľkí dôchodcovia ktorí prežili vojnu aj povstanie.

 • Celé roky sa diskutovalo z ľava aj z prava politického spektra o sociálnom zabezpečení vojakov a ďalších ozbrojených síl, kým sa podarilo dopracovať sa k celkom slušnému, súčasnému stavu.Väčšina tých, čo sa kriticky vyjadrujú k sociálnemu zabezpečniu vojakov nemá ani “šajnu” o tom, čo títo ľudia robili alebo robia. Kto to neskúsil, nevie.Taký podnikateľ, poslanec Kaník, s prepáčením, “pohnojil” v sociálnej politike čo mohol a teda nie je potrebné brať jeho pokrivené názory vôbec do úvahy.Nevôla mnohých za sociálne zabezpečenie v ozbrojených silách vyplýva nie z toho, že je príliš rozšafné, ale preto, že sa politikom nedarí zabezpečiť dostatok pracovných miest slušne platených a sociálne zabezpečenie obyvateľov je na veľmi nízkej úrovni.
  Za viac ako dvadsať rokov od prevratu sa žiadnej politickej garnitúre nepodarilo zabezpečiť takú životnú úroveň, aby aspoň trochu sa priblížila vyspelým ekonomikám EÚ napriek tomu, že už v súčasnej dobe dosahuje produktivita práce Slovenska viac ako 70% produktivity práce vyspelých ekonomík EU.
  Keďže je kríza, ktorú nevyvolali ani náhodov ozbrojené zložky, hľadajú slabí politickí vodcovia peniaze tam, kde sú ľahko dostupné a tie sú najmä u dôchodcov, hlavne tých vojenských lebo ich dôchodky sú vyššie ako chudobných dôchodcov celej slovenskej dôchodcovskej populácie.
  Ani Ficova vláda sa nechce vyhnúť populárnému zásahu do sociálneho zabezpečeniu ozbrojených síl a to aj napriek tomu, že vojaci odvádzali do sociálnych fondov viac ako dvojnásobok oproti ostatným zamestnancom.

 • lorak:

  …Janko, máte pravdu presne tam sú rezervy.
  …a ešte by ma zaujímalo, kde sú peniaze ktoré niekoľko dasaťročí povinne odvádzam, ale mám strach ísť lekárovi lebo zdravotníctvo je v takom srabe v ako nikdy nebolo?
  Prečo sa zrovna ja musím báť o dôchodok – veď som poctivo odvádzal, a odvádzam, nemalé čiastky (ale neviem kam) aby som na staré kolená mal z čoho žiť?
  Kam zmizli peniaze zo všetkách privatizácií – veď tie mohli byť použité na dôchodky, zdravotníctvo, školstvo, armádu…?
  Prečo po revolúcii mali ľudia prácu a boli peniaze na investície, zdravotníctvo, armádu a teraz nie sú…?
  Prečo už 20 rokov je štátna kasa z roka na rok chudobnejšia – a teraz prázdna…?
  Prečo v rámcu EÚ najchudobnejšie krajiny si musia uťahovať opasky a iní -čo majú dôchodky 2x také ako je u nás priemerná mzda – sa nám smejú…?
  Ako sa dostal k svojim obrovským majetkom Mikloš, Dzurinda, Mečiar, Fico, Figeľ, Kaliňák, sudcovia, prokurátori, manažéri štátnych podnikov, bankári a ďalší a ďalší…?
  Zdá sa, že je to pomerne jednoduchá rovnica…

 • Jan PAVUK:

  To sa uz skutocne v tomto state nevedia najst rezervy ako usetrit na socialne davky pre dochodcov, ale len tak primitivne hladat opatrenia vo vysluhovych dochodkov?
  Co tak hladat opatrenie v realnych prijmoch pracujucich v silovych rezortoch:
  – je nutne , aby boli hovorcovia a ich zastupcovia v sluzobnom pomere?
  – je nutne aby duchovny v silovych rezortoch boli v sluzobnom pomere?

  Je rozumne, aby primatori boli zaroven poslancami vo VUC a sucasne aj poslancami v NR SR. Nie je to poberanie troch platov od statu?

  Je to rozumne, ak ciganka cely zivot nepracuje len rodi deti ako hruska, ktore su potom na tarchu statu vyzivovane po roznych ustavoch a nakoniec ma priznany dochodok ktory je vypocitany z priemernej mzdy v nasej spolocnosti?

  Je to rozumne, ak ustavny cinitelia podnikaju a pritom poberaju este plat od statu?

  Je asi lepsie siahnut na vysluhove dochodky tym co nastupili do silovych rezortov v dohodnutych podmienkach, splnili zavazok a odpracovali si potrebny pocet rokov.

  Tak vam prajem vela zdaru v prijimani podobnych ekonomickych opatreni ako pomoct pri ozdraveni socialnej politiky.

 • falristik:

  Vláda plánuje meniť výsluhové dôchodky.
  Dnes 11:10 TASR
  BRATISLAVA – Desiatky eur mesačne môžu stratiť bývalí policajti a vojaci, ktorí odišli do dôchodku a zároveň pracujú. Ako informuje pondelňajšie vydanie Hospodárskych novín, vláda SR plánuje meniť výsluhové dôchodky. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) pripustil, že ich zdaní.
  “Ak chce niekto pracovať a poberá už výsluhový dôchodok, musí pochopiť, že je aktívny a výsluhový dôchodok je súčasťou jeho príjmu. Bude teda musieť platiť dane zo všetkého, čo zarobí,” povedal pre Hospodárske noviny Kaliňák. Zmeny by mali platiť od budúceho roka.
  Šéf policajných odborov Miroslav Litva však má iné riešenie. Pracujúcim by sa podľa jeho slov mal dôchodok znižovať tak, aby súčet ich platu a dôchodku nebol vyšší, ako príjem počas aktívnej služby. “Ak by to bolo viac, úmerne by sa krátil výsluhový dôchodok,” vysvetlil Litva.
  Podľa Kaliňáka je v hre aj zrušenie súbehu výsluhových dôchodkov a platu od štátu. To by sa už dotklo iba dôchodcov v zamestnaných v štátnej správe. V súkromnej sfére sa minister obáva čiernej práce.
  Denník pripomína, že výsluhový dôchodok dnes na Slovensku berie celkovo 33-tisíc vojakov a policajtov. Priemerná výška dôchodku u policajtov je 619 eur, bývalí vojaci majú až do 2300 eur. Nárok na dôchodok vzniká po 15 rokoch v službe.

  Ja podporujem múdre rozhodnutie našej vlády a dodávam:
  Konečne bude poriadok vo výsluhových důchodkoch a skončí nevraživosť voči nám bývalým vojakom.

 • Ondrej Papala:

  Treba sa pripraviť na postupné likvidovanie výsluhoveho zabezpecenia, zatiaľ je úvaha o istom zdanení.

 • Jozef Kotulič:

  Valorizácia vojenských dôchodkov v roku 2012 bude o 3,05%.
  Určuje sa v závislosti od priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien, ktorý bol v roku 2011 – 3,9% a od medziročného rastu priemernej mzdy v hospodárstve za celý kalendárny rok 2011, ktorý bol – 2,2% a to tak, že sa vypočíta súčet jednej polovice percenta medziročného rastu spotrebiteľských cien, teda – 1,95 a jednej polovice percenta medziročného rastu priemernej mzdy v hospodárstve, teda – 1,1. V súhrne je to – 3,05%. Spracované úpodľa údajov, ktoré 6.3.2012 zverejnil štatistický úrad na http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=19
  Toto je informatívny výpočet. Presnú výšku určí VÚSZ.

 • Ing. Karas:

  pozdravujem

  Práve o tom som písal v bloku PRÍHOVOR. Je pekné, že v článku je uvedený aj citát pana generála, ale ako hovorím…bude iba uvedený a….? Ak nebude sila v politike , ktorá má záujem hájiť tieto veci nemá žiadne združenie šancu presadiť svoje ponímanie a riešenie problematiky.
  Je to len hranie na vlastnom piesočku a netrpezlivé čakanie na to čo ktorá vláda s nami urobí….. nehnevajte sa, ale to je fakt.Vojakom nie je naozaj jedno čo s nimi bude ale čo s tým urobia? Uprimne si odpovedzte.Sme ignorovaní a priam nebezpeční a dobrý cieľ na populistické strely tej ktorej strany strán. A ako vidite pravicovej aj ľavicovej.A to bude platiť dovtedy dokial ludia nenadobudnú presvedčenie a nebudú uspokojení o tom že naše dôchodky a platy sú na ich úrovni…..A aké je riešenie? Jednoduché….Dodržiavať ústavu alebo ju zmeniť….prečítajte si program nasej strany….rad odpoviem na akékolvek otázky k problematike podpory a riešenia bojaschopnosti armády našou stranou…ďakujem za priestor

 • Jozef Kotulič:

  A už sú tu zase! Kto? No novinári a politici. Zasa im kolú očí naše dôchodky. Viac čítajte tu:
  Názov: Policajti a vojaci sa nevyhnú škrtom. Na dôchodkoch
  Zdroj: Hospodárske noviny
  Dátum: 25.01.2012
  Čas: 00:00
  Strana: 4
  Autori: Kollár Matúš
  Text správy:
  Výsluhové penzie. Parlamentné strany plánujú po marcových predčasných voľbách zmeny v sociálnom systéme ozbrojených zložiek.
  Bratislava – Príslušníci ozbrojených zložiek sa budú musieť pripraviť na šetrenie. Parlamentné strany sa totiž zhodujú, že štedrý systém sociálnych výhod vojakov či policajtov sa bude musieť po marcových predčasných voľbách zmeniť.
  Súčasné nastavenie, keď na výsluhový dôchodok stačí 15 odslúžených rokov v profesii, je podľa poslancov neudržateľné a nespravodlivé. “Tento systém je nevyhnutné zmeniť a malo sa tak stať už dávno,” myslí si poslanec SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Zmeny pre dôchodky slovenských ozbrojencov však nie sú tabu ani pre opozičný Smer-SD. “Systém zmeníme tak, aby nebol zaťažujúci pre rozpočet a zároveň stabilný pre policajtov,” vyjadril sa exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).
  Pokračujú v reforme
  S návrhom prekopať sociálny systém ozbrojencov prišiel už na začiatku minulého roka minister vnútra odchádzajúcej vládnej garnitúry Daniel Lipšic (KDH). Podľa jeho návrhu mali mať nárok na výsluhový dôchodok len tí príslušníci, ktorí odpracovali 20 rokov, čo je o 5 rokov viac, než na dôchodok potrebujú dnes. Lipšic tiež chcel znížiť výšku odchodného z dnešného 3,5-násobku mesačnej mzdy na 2-násobok mesačnej mzdy. Štát by tak mal ušetriť 70 miliónov eur ročne.
  Lipšicova snaha však prachom nezapadla, keďže plány parlamentných strán sa od jeho návrhov príliš nelíšia. “Určite sa sprísnia podmienky nároku na výsluhové dôchodky požadovanej dĺžky služby štátu,” povedal podpredseda KDH Július Brocka. Poslanci však svorne priznávajú, že pripravované zmeny by sa mali týkať len novoprijatých príslušníkov. “Retroaktivitu treba vylúčiť, aby neprišlo k panike,” dodal Brocka. Hoci aj viceprezident Zväzu vojakov SR Jozef Tuchyňa priznáva, že nárok na dôchodok po 15 rokoch služby je neudržateľný, plány na škrtanie neprivítal s nadšením.
  Podľa neho tým totiž naše ozbrojené zbory utrpia, keďže z nich odídu tí najskúsenejší príslušníci. “Keď sa o tom len začne rozprávať, tak sa ľudia vystrašia a niektorí z tých, ktorí majú k dôchodku najbližšie, aj odídu,” zdôraznil Tuchyňa.
  Treba rozlišovať
  Aj podľa ekonóma Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža sa dôchodkový systém bezpečnostných zložiek bez radikálnych zmien nezaobíde. “Nie je udržateľné, aby mali nárok na dôchodky po 15 rokoch, pričom tie penzie sú vyššie než priemerné, čo vytvára záťaž na priebežný dôchodkový systém,” myslí si. Baláž zároveň navrhuje, aby nárok na výsluhové dôchodky nemali všetci príslušníci. Je rozdiel, ak niekto sedí za stolom, alebo je na misii v Afganistane.”

  Podľa mňa je veľmi dobré, že v článku je uvedená aj citácia nášho viceprezidenta ZV SR, pána generála Tuchyňu. Verejnosť aspoň vidí, že vojaci majú svoju organizáciu a nie je im jedno, čo s nimi bude.

 • Jozef Kotulič:

  Na doplnenie len toľko, že zvýšenie o 3,3% neplatí pre poberateľov vojenských výsluhových dávok lebo naša valorizácia sa určuje v závislosti od priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien a od medziročného rastu priemernej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky za celý kalendárny rok, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, ktorým je rok, v ktorom sa zvýšenie týchto dávok vykonáva, a to o percento určené ako súčet jednej polovice percenta medziročného rastu spotrebiteľských cien a jednej polovice percenta medziročného rastu priemernej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky zisteného za predchádzajúci kalendárny rok. A tieto údaje ešte neboli štatistickým úradom zverejnené.