S ohľadom nato, že sa objavujú k problematike dôchodkov na našom webe pod rôznymi článkami nové a nové komentáre, uvádzam posledné rozhodnutie parlamentu ako článok, pod ktorým by mohli pokračovať komentáre.

piatok 3. 12. 2010 18:10 | Copyright © TASR 2010

Výsluhové dôchodky vojakov budú závisieť od výšky inflácie a rastu priemernej mzdy.

BRATISLAVA. Poslanci parlamentu schválili zmeny vo výsluhových dôchodkoch profesionálnych vojakov. Zároveň vojačky budú mať nárok na dlhšiu materskú dovolenku. Zmeny v sociálnom zabezpečení navrhla poslankyňa Natália Blahová (SaS).

Po novom sa budú valorizovať výsluhové dôchodky vojakov rovnako ako policajtom, teda podľa inflácie a rastu priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Vzorec je jednoduchý. K prvému júlu každého roka sa percentuálne zvýšia výsluhové dôchodky o polovičku inflácie plus polovicu rastu priemernej mzdy na Slovensku.

Napríklad, ak sa priemerné platy dvihnú priemerne o štyri percentá a ročná inflácia dosiahne dve percentá, tak sa vojenským dôchodcom od prvého júla valorizuje dôchodok o tri percentá.

Vojaci mali viac ako policajti

Doteraz sa bývalým vojakom zvyšovali výsluhové dôchodky tak, že valorizovali o rovnaké percento, ako rástla priemerná mzda v rezorte obrany.

Vojenským výsluhovým dôchodcom tak rástli ich dôchodky rýchlejšie, ako napríklad policajtom, alebo hasičom.

“Vítam, že systém výsluhových dôchodkov bude spravodlivejší a zároveň daňovým poplatníkom ušetríme ich peniaze. Že ide o dobrý návrh, dokazuje aj široká podpora nielen koaličných, ale aj opozičných poslancov,” uviedol minister obrany SR Ľubomír Galko.

Dlhšia materská

Zmeny podporil parlament v podstate jednomyseľne. Za hlasovalo až 142 zo 144 prítomných poslancov.

“Išlo o dobrú vec a takmer všetci poslanci sa zhodli, že budú pomáhať,” uviedla poslankyňa SaS Blahová, ktorá zmeny v sociálnych zákonoch presadzovala.

Jedným zo zámerov bolo predĺžiť materskú dovolenku aj vojačkám a policajtkám o šesť týždňov na rovnakú úroveň, ako mali právo aj ostatné matky mimo silových rezortov.

“Som rád, že poslanci parlamentu nezabudli aj na matky v uniformách a tiež im umožnili dlhšie poberanie materského príspevku,” uzavrel minister Galko.


Počet komentárov: 34 k “VOJAKOM A POLICAJTOM SA BUDÚ DÔCHODKY ZVYŠOVAŤ ROVNAKO”

 • Karol Briadka:

  Policajti, vojaci a ostatné ozbrojené zložky, nový sociálny zákon = “MOR HO”

 • Vlasto:

  Dnes bol v internetovom vydaní Pravdy uverejnený zaujímavý článok:

  Kaliňák: Sociálny systém policajtov sa musí zastabilizovať
  TASR | 8. apríla 2012 15:38
  Sociálne istoty policajtov a ďalších ozbrojených zložiek ministerstva vnútra budú v nasledujúcom období “alfou a omegou” nového šéfa rezortu Roberta Kaliňáka (Smer). Sociálny systém totiž podľa neho na Slovensku predstavuje istú formu kompenzácie pre predstaviteľov poriadkových síl za vyššie platy ich zahraničných kolegov, ktoré im štát nedokáže poskytnúť.

  “Budeme hľadať všetky metódy na to, aby sme dokázali sociálny systém stabilizovať a aby sa oň mohli oprieť či už policajti, alebo ostatní príslušníci ozbrojených zložiek na dlhé roky. Keď som nastupoval v roku 2006, bol tento systém v mínuse 450 miliónov slovenských korún (14,9 milióna eur), keď som končil bol v pluse 1,3 miliardy (43,2 milióna eur). Dnes je opäť v mínuse. Verím, že podobne, ako sa nám to podarilo v uplynulom období, tak aj teraz tú situáciu zastabilizujeme,” povedal tento týždeň Kaliňák.

  Podpredseda sociálnych demokratov v súvislosti so svojím pôsobením na čele rezortu vnútra sľubuje okrem kontinuity úspešných opatrení zo svojho prvého obdobia aj reformy. Časť z nich má pomôcť nielen efektívnejšie bojovať s kriminalitou, ale tiež priniesť finančnú úsporu štátu.

  “Veľké reformy budú v zásade tri. Jedna bude v oblasti efektivizácie štátnej správy a bude spočívať v tom, že nastavíme rovnaké štandardy pre všetkých úradníkov – budeme sa ich snažiť centralizovať do jedného miesta a tým pádom nevyhadzovať zbytočne peniaze na prenájmy alebo správy budov či nákupy v rôznych cenách tých istých vecí pre rôzne úrady,” vysvetlil minister vnútra. Šetriť chce aj nepriamo, a to prostredníctvom balíčka protikorupčných opatrení, ktorý by pomohol predchádzať zbytočným výdavkom.

  Kaliňák z pozície podpredsedu vlády by mal počas svojho pôsobenia dozerať aj na zlučovanie vojenských tajných služieb. V tejto oblasti je podľa neho nevyhnutné zvýšiť kontrolu nielen rozviedky, ale aj iných zložiek, ktoré používajú spravodajské metódy. Ako minister vnútra sa chce užšie zaoberať aj zdokonaľovaním úrovne prípravy záchranárskych zložiek na rýchlu reakciu na prípadné prírodné katastrofy či iné bezpečnostné situácie.

  Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/kalinak-socialny-system-policajtov-sa-musi-zastabilizovat-p46-/sk_domace.asp?c=A120408_153825_sk_domace_p29#ixzz1rU7mbmMb

 • Ing. Karabin Miroslav:

  Pozdravujem. A je to tu….zase sa budeme prekárať dlhé mesiace.A čo sme preto urobili aby sa zjednala náprava?ja som sa pokúsil, ale nevyšlo to.Istota zvíťazila nad rozumom, ale aká istota? Myslím, že na túto otázku si postupne začneme odpovedať.A predpokladám že v prívale slov nadávok.
  Škoda šance.No aj tak je potrebné sa pokúsiť o zvrat….aj podaním na ústavný súd.Ja neviem ako v tom chodiť..tak poradte niekto a ja to tam kludne pošlem….neverím že sa medzi Vami nenajde človek znalý práva…..pomôžne nám…pomôžete aj sebe…či naopak?.:-)

 • Jozef Kotulič:

  3,05 %. A je to potvrdené! Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia na svojej stránke http://www.vusz.mil.sk/16735/valorizacia.php už zverejnil valorizáciu dôchodkov pre rok 2012.

 • wazza:

  Dobrý deň. Aj ja som sa rozhodol po 20tich rokoch odísť z armády, a po takom ťažkom rozhodnutí, “vyššie stupne” rozhodli že to nie je až taký dobrý nápad :( To som až taký potrebný? Nemyslím si..a môj pocit aj tak nikoho nezaujíma.. Pekný deň..

 • pino:

  Je to nehoráznosť. Ak som sa raz rozhodol odísť do výslužby, tak to bolo za podmienok, ktoré v dobe môjho odchodu platili, t.j. za podmienky, že môj výsluhový dôchodok bude valorizovaný o príslušné percento rastu priemerného služobného príjmu zisteného za predchádzajúci kalendárny rok. Za inej podmienky by som možno do výsluhy neodišiel a ostal by som slúžiť. Zmenou podľa ktorej sú výsluhové dôchodky valorizované podľa priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien a priemernej mzdy v hospodárstve prichádzame všetci o časť dôchodku, ktorý nám prináleží podľa podmienok platných v čase odchodu do výslužby. Pripúšťam zmenu valorizácie, ale nie recipročne. Keby som vedel, že systém valorizácie sa bude meniť s najväčšou pravdepodobnosťou by som do výslužby neodišiel a prišiel by som si na úplne iné peniaze od daňových poplatníkov. Zmena by sa mala týkať vždy len tých, ktorí odídu do výslužby po termíne zmeny zákona. Nech sa rozhodnú, či za novostanovených podmienok odídu alebo nie. Ponúknuť mi niečo na základe čoho sa rozhodnem pre výsluhu a potom to zmeniť keď už niet cesty späť považujem za účelový podvod. Chcel by som vidieť všetkých tých generálov a funkcionárov, ako by sa postavili za návrh, ktorý by im zásadne skresal služobný príjem avšak až potom ako sa ujmú funkcie, t.j. že niečo iné by im bolo pred nástupom na funkciu sľúbené a niečo iné by potom skutočne dostali.

 • Kamil:

  Pre Ferdinand,v ostatných. Nemôžem sa po prečítaní jeho príspevkov zbaviť pocitu že to píše človek ktorý síce možno vie ako funguje polícia ale nikdy policajtom nebol a zneužíva činnosti policajtov ktoré sú dané zákonom aby ich takto očierňoval.Takú blbosť o zrušení armády môže napísať len covil ktorý nikdy v armáde neslúžil a nepozná jej základné ciele a povinnosti. To že je armáda v takom stave ako je je bohužial výsledok djhodobého pôsobenia minule ale aj budúcej politickej špičky .Ak má byť ministrom 37 ročný politik ktorý možno nebol ani na VZS tak to potom dopadne tak ako bolo doteraz a bude to horšie lebo prvé čo opráši táto garnitúra bude zákon o socialnom zabezpečení.

 • Ferdinand:

  Vážený pán Peto. Ďakujem za komentár k môjmu trochu chaotickému článku. Neurazil ste ma ani náhodou a vaša reakcia bola presne taká akú si môj príspevok v tom podaní v akom bol plne zaslúžil. Trošku poopravím to flákanie. Velení sme boli do úsekov v ktorom sme museli krúžiť a nedaj bože že vybehnúť niekam inam inak by bol hneď trest. Nič sa tam nedialo a ked už samotné autá nič nepáchali tak sme ich museli začať zastavovať aby sme vykázali nejakú činnosť s cielom nájsť závady a pokutovať občanov. Keď sa nedarilo zadržať VP za alkohol tak vymysleli na nás cyklistov a hurá do dedín a na dôchodcov čo sa z krčmy po nejakom pivku bezpečne presúvali domov. Polícia by mala byť velená na miesta kde dochádza k zvýšenému nápadu trestnej činnosti a nie kde sa lacno dá odchytiť nejaký priestupca aby útvar a následne okres a potom kraj vykázali lepšiu výslednú činnosť ako iné kraje a tým pádom mali páni funkcionári skutočne tučné odmeny. A to za čo sa hambím je to že aj keď som chcel byť policajtom v pravom slova zmysle zostal som len hračkou v rukách pánov na napĺňanie štátnej kasy peniazmy z pokút chudákov občanov ktorí by si zaslúžili aj nejaké skryté hliadkovanie a ochranu majetku v obytných zónach a nie len buzerovanie na verejných komunikáciách kde sa nič v podstate nedeje. Na takéto miesta polícia príde len ked už je neskoro a občan s plačom zavolá čo sa mu prihodilo. Ospravedlňujem sa za odbočenie od dôchodkovskej témy ale hranicu odchodu na výsluhový dôchodok by som určite zdvihol z 15 rokov aspoň na 20. Bolo by to fér kvoli posúvajúcemu sa veku odchodu ludí do starobného dôchodku. Mnohí sa ho už ani nedožijú

 • Slovensko už plnohodnotnou armádu nemá

  Z hlediska slovenské politiky totiž není rezort obrany příliš zajímavý. Slovenská armáda je permanentně podfinancovaná, do její modernizace se téměř neinvestuje a zájem veřejnosti o stav slovenských ozbrojených sil je minimální. Problémy armády se dostaly do slovenských sdělovacích prostředků ve větší míře pouze, když se krátce před volbami provalil skandál s odposlechy slovenských novinářů i premiérky Ivety Radičové Vojenskou kontrarozvědkou, což zřejmě nyní po volbách povede k výrazné redukci slovenských vojenských špionů.

  Slovenská armáda, která má dnes už velikost pouhé divize, má několik zásadních problémů, jež jsou do jisté míry podobné potížím malých profesionálních armád ve většině nových členských států NATO. Především je to nepoměr mezi přebujelou velitelskou složkou a skutečnou velikostí armády. Podobné je to i s vysokým počtem civilních zaměstnanců rezortu obrany, opět neodpovídajícímu armádě se čtrnácti tisíci muži.

 • Peto:

  Vazeny pan Ferdinand, Vas prispevok je zaujimavy a jednostranny. Nikto nemoze zato ze ste sa v praci flakali a mate teraz z toho zly pocit. Je to polutovaniahodne, ze ste takymto sposobom (vozenim sa v aute len tak) boli vyzieracom statu. Ak mate zly pocit z prace ktoru ste vykonaval, vzdajte sa dochodku – ved sa hambite za to co ste boli a nic ste nerobili. Alebo este lepsi sposob, poukazujte cely svoj dochodok na dobrocinne ucely. Mozno sa Vas pocit zlepsi. Podla vsetkeho co ste napisali usudzujem ze sa riadite heslom – podla seba sudim teba. Nie vsetci policajti a vojaci su alebo boli v praci ako Vy. Zrusit armadu a dat viac policajtov do ulic? Myslim ze je ich tam dost. Niekedy az viac ako je ich treba. Ale nech sa paci, nech je po Vasom, zrusit armadu, a zacat cvicit policajtov na vsetky odbornosti, ktore zastresuje armada, vratane materialnej vybavenosti (napr. vrtulniky, tazke mechanizmy ktore pomahaju LUDOM pri v roznych krizovych situaciach. Myslim si ze armada ma v strukture statu nezastupitelnu ulohu, ktora je neprehliadnutelna a zaroven ustavne zarucuje neporusenost a zvrchovanost statu.
  Na zaver len jedna poznamka, ak vas nedajboze pri povodni zaleje voda, verim ze presne tí ludia – vojaci a policajti (za ktorych sa hambite ze ste medzi nimi boli) Vam zachrania zivot a uchrania Vas majetok.
  Dufam ze som Vas neurazil. Je to len moj nazor.
  Pekny den

 • Ferdinand:

  No ja som policajt na výsluhovom dôchodku a nezdá sa mi to ako fér pre ostatných občanov. Vôbec nie sme viac zničený ako obyčajní pracujúci ludia ba dokonca by som povedal že menej. Ved celé služby sme preflákali vozením sa na aute a buzerovaním slušných ludí za bezvýznamné priestupky s vysokými pokutami lebo len na to bol tlak naších nadriadených. Čo najviac vybrať pokút a zadržať vodičských preukazov aj ked sme boli ako poriadková polícia. Ked sa popritom chytil nejaký páchatel TČ tak sa to bralo ako také malé plus. Toto motivovali následným ohodnotením policajta v rebríčku hodnotení. Tí čo najviac navyberali mali potom odmeny. Pokuta je sposob vybavenia a zároveň objasnenia priestupku čo prispieva hlavným percentom do celkovej objasnenosti. Občan nevidí do tohoto systému ale ja ako občan viem že keď sa sám neochránim tak určite mi žiadny silový rezort nepomôže. Hambím sa za to čo som bol a ludom som vôbec nepomohol ba naopak. Obral som ich o ich ťažko zarobené peniaze na bezvýznamných pokutách a ešte mám z ich daní aj dôchodok. Až teraz sa snažím ludom pomáhať a usmernovať ako ísť na policajtov aby ich nahlásené činy a majetkové újmy neskončili len v šuplíkoch policajtov a boli pred lehotou vybavenia upovedomení že sa vec odložila a po páchatelovi sa nadalej pátra. A teraz sa asi nahneváte ale vojaci čo ich poznám si nesmierne pochvalujú a že za tie pekné platy sa len hrajú na vojakov bez stresov a ničenia organizmu. Zrušil by som celú armádu. Je pre nás úplne zbytočna a stojí kopu peňazí. Namiesto toho by som dal na pešo viac policajtov do ulíc a motivovaní by boli na zadržaní páchatelov a nie na pokutách.

 • Čitam túto diskusiu a ako vždy ako je to aj na iných fórach, nakoniec debata o probléme vyústi do vzájomného osočovania jednotlivých diskutujúcich.Ale podstata problému je dávno preč a záver, tak ako aj tu sa nekoná.Aj ja mám výhrady k práci zväzu, nie som členom ani sa nejako zvlášť nezaoberám touto problematikov. Možno je to chyba, chyba aj nás ostaních vojenských dôchodcov, že nie sme aktívnejší.
  No ale čestne si treba priznať, že ak väčšina vychádza s toho ako bolo v armáde počas ich aktívnej služby, keď armáda ich iba využívala, nikdy nikomu nepomohla, tlačila ich do robenia vecí s ktorími ani neboli stotožnení, ani sa tomu nečudujem.Odísť do dôchodku so starou škodovkou, nájomným bytom prípadne dlhom na vlastný byt ..predsa nie je výhra….Samozrejme netýkalo sa to všetkých rovnako.
  A tu mám podobný pocit.Prebieha to ako niekedy v armáde.Máme tu funkcie, ktoré by mali niečo robiť, ale ako to bývalo bez podriadených nič neurobia.Lenže toto je už civil, je to iné a preto si myslím, že by tí čo sú v popredí tohoto zväzu mali robiť to čo je na stránkach v charakteristike zväzu aj proklamované.
  A že nie je riešenie k tejto konkrétnej problematike? Vojsko malo a má možno najviac vzdelaných ludí v roznych oblastiach.A takýchto vzdelaných ľudí je určite veľa aj medzi vojenskými dôchodcami. Nemusia byt práve v zväze, no nič nebráni tomu aby boli oslovení a požiadaní o pomoc. Neverím, že by to niekto odmietol……Ako, sa dá povedať,” občianske združenie” zväz nemá veľa manévrovacieho priestoru, to verím. Ale má na svojej strane mimoriadne silný zákon a tým je Ústava slovenskej republiky.A tam sa napríklad dočítate, že na zvýšenie prospechu jednej strany nesmie byť inej strane upreté žiadne právo /povedané zjednodušene/. Podal už zväz námietku na ústavný súd, uvažuje o tom?
  Zväz už podľa mňa nie je partnerom ministerstva obrany, už sú na opačných koncoch. Bolo by možno vhodné si to uvedomiť, vynechať všeliaké večierky a nástupy a ukázať pravú tvár “nasraného vojaka”.(za ten výraz sa ospravedlňujem).Alebo na to nemáme? Ak nie,zrušme ten zväz.
  Nie netreba sa čudovať snahe ministra riadiť veci po svojom. Šetriť,reorganizovať….S tým sa dá len súhlasiť, nech robí svoju prácu.Je potrebné ho podporiť.No treba dať najovo aj svoje nazory a názory ostatních voj. dôchodcov. A zväz ach chce byť zväzom všetkých vojakov, taký spôsob musí nájsť.

 • feron:

  Vážený pán “faleristik” !
  Chápem Vaše rozhorčenie nad skutočnosťami namierenými voči výsluhovým dôchodcom.
  Nesúhlasím však s Vašim názorom na “zachovanie si slobody a nezávislosti” .
  Tam kde je kreativita, musí byť predsa aj zodpovednosť. Vy t.č. ako som z Vašich príspevkov pochopil,chcete iba “radiť”, ale nemať žiadnu zodpovednosť a to predsa nie je voči pánovi Badovi a ani ZVSR “férové”.
  Dávate, okrem iného za príklad JDS v “boji” za práva dôchodcov.Moje informácie
  hovoria, že toto občianske združenie má cca 80.000 členov.To je slušné zázemie,
  ktoré podporuje jej vedenie. Náš ZVSR má t.č. cca 2300 členov a mohlo by to byť
  napr. aj 15000. Ospravedlňujem sa,ak ten počet je iný, nemám presné informácie .
  Dá sa na túto situáciu pozrieť aj z tejto strany a osobne pre to niečo urobiť ?

 • Ing. Pavol Bada KV Bratislava:

  RE: faleristik
  Až založíte v Bojniciach klub, potom sa prihláste. Takéto výkriky z “anonymity” bez návrhu na riešenie sú o ničom.

 • faleristik:

  Po čase som sa opäť dostal na tieto stránky a celkom s potešením som zaregistroval, že moje pripomienky zaťali zrejme do živého. Čo ma k tomuto názoru opravňuje? Hysterická reakcia pána Badu na môj príspevok, v ktorej sa ma snaží so značnou dávkou demagógie zastrašiť od vyjadrovania svojich názorov na činnosť tejto organizácie.
  Pán Bada, ráčte si uvedemiť, že vy ste prijali funkcie vo zväze a s týmito funkciami, aj keď sú dobrovolné a nehonorované, ste prebrali aj povinnosti a zodpovednosť. Jednou z týchto povinností je aj pokorne znášať prípadnú kritiku vašej činnosti, ak sa niekomu nepáči (tu už neplatí veliteľská podriadenosť a s ňou v miektorých prípadoch spojené pätolízalské pochlebovanie) čo robíte.
  Nemôžte čakať, že pri zhorošovaní ekonomickej situácie, ktorá práve prebieha, sa ľudia nebudú pýtať, čo proti tomu robíte a čo vôbec robíte. Verte, že nielen ja, ale v blízkej dobe sa asi budú pýtať i ďalší ľudia ako ďalej pokračovať, čo s touto organizáciou a ako upevniť našu pozíciu v spoločnosti, aby sme sa nestávali obeťami najrôznejších obskúrnych pisálkov.
  A aby som nezabudol, nie som členom žiadnej organizácie, ani nechcem byť, nakoľko si chcem zachovať svoju slobodu a nezávislosť, takže sa vaša poznámka o stanovách akosi míňa účinkom.

 • Erik:

  ROZHOVOR MINISTRA OBRANY SR PRE „OBRANU“

  V poslednom období medzi vojakmi rezonuje budúcnosť systému ich sociálneho zabezpečenia. Čo môžu očakávať?

  “Vojaci slúžiaci v súčasnosti sa nemusia obávať o istoty sociálneho zabezpečenia, ktoré sú im známe. Vláda Slovenskej republiky vo svojom Programovom vyhlásení garantuje vojakom a policajtom, že prípadné zmeny v sociálnom zabezpečení sa dotknú len novoprijatých príslušníkov ozbrojených síl či policajného zboru.
  Tento náš záväzok platí. Slová „prípadné zmeny“ sú v ňom však použité zámerne.
  V súčasnosti prebieha analýza systému sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov. Ukončená bude vo februári 2011. Vtedy ju medzirezortná komisia predloží vláde. Na základe jej výsledkov a odporúčaní začneme, alebo aj nezačneme, pracovať na zmenách v systéme sociálneho zabezpečenia. Ak sa teda nejaké zásadnejšie zmeny budú v tomto systéme budú realizovať, tak až v roku 2012.
  Jedinú výnimku tvorí systém valorizácie vojenských výsluhových dôchodkov. Ten sa však netýka aktívnych vojakov. Súčasný systém valorizácie už nie je v prospech rezortu, nepodporuje záujem vojakov dlhšie slúžiť v ozbrojených silách. Zároveň nie je kompatibilný so žiadnym iným systémom valorizácie dávok dôchodkového zabezpečenia na Slovensku. Preto navrhujeme jeho zmenu v intenciách takého mechanizmu, aký je platný pre Policajný zbor. Predpokladám, že táto zmena začne platiť v prvej polovici budúceho roka”.

  Širokú diskusiu vyvolali aj úvahy o zrušení súbehu poberania výsluhového dôchodku a štátnozamestnaneckého platu. Aj keď táto otázka už nie je „na stole“, aký je váš názor na zamestnávanie vojakov v našom rezorte?

  “Rezort obrany je špecifický z pohľadu zamestnávania bývalých vojakov z dvoch dôvodov.
  Prvým dôvodom je pomerne hromadné scivilňovanie rôznych funkcií v predchádzajúcich obdobiach. Ich obsadenie len ľuďmi z civilného prostredia by mohlo výrazným spôsobom ovplyvniť kvalitu práce v našom rezorte. Preto majú v civilných štruktúrach rezortu miesto aj bývalí vojaci. Mimochodom, takáto prax je bežná vo všetkých krajinách NATO.
  Druhý dôvod má sociálny rozmer. Títo ľudia obetovali svoje najlepšie roky službe vlasti. Vojenský výsluhový dôchodok je kompenzáciou za ich vojenskú službu a za obmedzenia, ktoré s ňou súvisia. Prípadná možnosť zamestnať sa už ako civil aj v rezorte obrany je istou formou pomoci pri rozbehnutí ich novej kariéry”.

  Pán minister, čo by ste si ako prvý muž rezortu obrany želali „pod stromček“?

  “Aby moja snaha, spraviť z ministerstva obrany rezort čistých a transparentných vzťahov a zo mňa ministra, na ktorého sa budú môcť všetci čestní vojaci a zamestnanci vždy spoľahnúť a ktorý za nimi bude vždy stáť, bola korunovaná úspechom”.

 • michal:

  ja som tiež bývalý vojak a poberam dochodok vysluhový a veru nemám ani zdaleka ani 500 eur.A komu sa to nezdá že sme poberatelia dochodkov mohli aj oni isť služiť k armáde a nie len nadavať do gumakov a teraz závidieť.
  Mali ste závidieť vtedy keď sme mrzli na cvičení a boli odlučení od rodiny.

 • Tomáš:

  Zasa začína vymývanie mozgov civilistov a poľovačka na výsluhových dôchodcov. Prečo? Prečo sa, ako obyčajne, neozve na ich obranu nikto z rezortu – hlavne minister a velenie?
  Smutné je, že závistlivá slovenská nátura sa vôbec nezamýšľa nad tým prečo sa tak deje.
  Pred 5 – 6 rokmi nikomu nevadili vojaci ani vojenskí dôchodci a ich dôchodky. Teraz je však nutné nájsť verejného nepriateľa zodpovedného za nedostatok financií v štátnej pokladnici.
  Áno, asi sme to my – vojenskí dôchodci.
  Prečo tomu neveriť keď to píšu aj v novinách a pretriasajú v televízii a rozhlase? Máme pravicovú vládu zloženú z podnikateľov, vrátane ministra obrany a jeho najbližších. Prakticky všetky médiá sú súkromné a vo vedení, tých tzv. verejnoprávnych, sú vybratí tí poslušní. Skrátka jedna veľká spokojná rodinka ťahajúca za jeden koniec povrazu.
  20 rokov finančné prostriedky vo všetkých rezortoch len ubúdajú, napriek tomu že každá vláda sa chválila ako super hospodárila a aké super makroekonomické ukazovatele dosiahla. Stále sa to však, napriek rozpredávaniu majetkov štátu, obrovským platom politikov a poslancov len tliachajúcich o ničom, napriek rôznym podozrivým tendrom a kauzám a rozkrádaniu, dalo ustáť.
  Súčasná politická a vládna garnitúra nie je v ničom iná – iba sa tak tvári.
  Ako ale majú odpútať pozornosť od svojich “obchodov” a prázdnej kasy? Jednoducho. Kamaráti z médií nájdu nepriateľa ktorý je zodpovedný, aspoň z časti, za tento stav. Na to sme tu my – vojenskí dôchodci – vyvolení. Zlodeji, darmožráči a príživníci. Zabudol som na nejaký prívlastok?
  Áno, súčasný systém je nespravodlivý a treba ho zmeniť.
  Vyzývam vás preto, kolegovia, vojenski dôchodci zahájme kampaň za zvýšenie dôchodkov aj našim civilným kolegom na úroveň tých našich.
  Ozaj nevidím žiaden dôvod aby akýkoľvek dôchodca mal brať ohľad na hospodársku krízu a politikmi, za 20 rokov, vybrakovanú kasu.
  A vy, novinári, ani za bývalého režimu ste neboli takí poslušní vazali mocných z hradného vrchu, ako teraz

 • Palo Matyáš:

  Nedá mi nereagovať: Filipko napísal tendečný článok aby zvýšil predajnosť tohoto “plátku” a zároveň aby vyvolal negatívnu propagandu vo verejnosti voči silovým zložkám na Slovensku. Problém bude o to väčší, že ho zneužijú v inej podobe iné denníky. Porovnáva drevorubača, roľníka s vojakom, tak to už nemal iné prirovnanie. Drevorubača by dokázal robiť viacmenej každý vojak či policajt, ale nie naopak! Ovládať zložitú techniku, pilotovať lietadlo, veliť a mať zodpovednosť za podriadených, pracovať v neustálom strese s vplyvom na fyzické a psychické zdravie, a tak by som mohol pokračovať. Preto ten vojak alebo policajt je naozaj zničený, nehovoriac že odchodom do civilu aj po 15 rokoch, začína od NULY. To sú faktá a argumenty ktoré je potreba vysvetliť aj Filipkovi, lebo neviem či nenaplňuje literu trestného poriadku o šírení poplašnej správy vo verejnosti.

 • Jozef Kotulič:

  Článok z časopisu Život. Autor článku: Richard Filipko
  VOJACI ČI POLICAJTI NA ROZDIEL OD OSTATNÝCH V PENZII NEŽIVORIA. DÔCHODCA V 33 ROKOCH?
  Aj to sa dá! Stačí byť policajtom alebo vojakom, v osemnástke vstúpiť do služby a v Kristových rokoch už brať penziu vyššiu, než je priemer.
  Na Slovensku existuje aj penzista, ktorý dostáva mesačný dôchodok 2 628,56 eura (79 188 korún). Lebo bol desiatky rokov vojakom. Na druhej strane sú ľudia, ktorí pracovali celý život, dostávajú 200 eur a musia si ako penzisti privyrábať predávaním v tržniciach, upratovaním či strážením. Lebo mali civilné zamestnanie.
  “Predstavte si, že sú vojaci, ktorí idú do výsluhového dôchodku štyridsaťpäťroční, dostávajú 800 eur mesačne a popritom si podnikajú,” hovorí nahnevaný penzista, ktorý má dôchodok 350 eur. Výsluhový dôchodok mnohým pije krv. Priemerný vojak ho má 700-eurový, policajt 500-eurový. Nárok naň majú napríklad vojenskí hudobníci, lekári, ale aj športovci, ktorí pôsobia ako vojaci v armádnom športovom stredisku. Športovcovi v uniforme tak stačí pätnásť rokov hádzať kladivom alebo lyžovať, pripadne sa člnkovať na vode, a automaticky má výsluhový dôchodok. Hovorme im najmladší slovenskí penzisti.
  Bežne sa stáva, že vojak odslúži pätnásť rokov, odíde do civilu a dostane výsluhový dôchodok, no zároveň začne pracovať pre štátnu organizáciu. Od štátu tak dostáva peniaze dvakrát – dôchodok aj výplatu. Na porovnanie – súčasný priemerný starobný dôchodok na Slovensku je 352 eur.
  Čierna skrinka krajiny?
  O výhody ozbrojených zložiek sa možno rozpúta vojna a armáda bude musieť bojovať nielen proti nepriateľom so samopalmi, ale aj proti úradníkom. Časť ekonómov a expertov je totiž presvedčená, že výsluhové dôchodky treba poriadne zreformovať. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál ešte pred voľbami ako expert SaS hovoril, že sociálny systém ozbrojených síl je čierna skrinka a akýsi štát v štáte, ktorý je voči bežným ľuďom veľmi nespravodlivý. Tvrdil, že systém treba zmeniť, aby neboli zvýhodňovaní všetci vojaci a policajti, občas dokonca padlo aj slovo “zrušiť”.
  Mihál ako minister nemá pod palcom výsluhové dôchodky, ale názor nemení. Jeho hovorkyňa Slavomíra Sélešová: “Jozef Mihál si stojí za svojím vyjadrením o potrebe reformy výsluhových dôchodkov. Určite by však nemala byť retroaktívna, ale mala by inak nastaviť parametre pre budúcich vojakov a ostatných poberateľov výsluhových dôchodkov. Verí, že sa tak stane ešte počas vládnutia súčasného kabinetu.”
  Ak siahnu na dôchodky, budeme zlí!
  Pochybnosti, či naozaj vláda zasiahne do systému, sú oprávnené. Je to mimoriadne citlivá téma, a keby ju politici otvorili, policajti s vojakmi sa budú brániť ako levy.
  Policajný prezident Jaroslav Spišiak pred pár týždňami naznačil, že “všetkými silami” bude bojovať za zachovanie sociálnych výhod, pretože policajti si ich podľa neho zaslúžia. “Policajt je po dvadsiatich rokoch služby psychicky aj fyzicky zničený. Nemôže si dovoliť nič, deň, noc, v zime či v lete je v službe. Preto si zaslúži, čo mu súčasná legislatíva garantuje,” hovoril médiám.
  Či je policajt po dvadsiatich rokoch zničený viac než drevorubač, ktorý tiež zimu, leto trávi drinou v lese, alebo ako tavič kovov či roľník, by sa dalo polemizovať. Jasný postoj prezentuje aj prezident Zväzu vojakov Slovenskej republiky MICHAL BOHUNICKÝ, podľa ktorého by bol zásah do systému výsluhových dôchodkov ranou obrane republiky.
  “Boli totiž obdobia, keď ľudia nemali záujem o službu v armáde. Vtedy sa do armády dostávali tí, čo prišli o prácu a hľadali obživu. Stali sa vojakmi, ale brali to len ako východisko z núdze. Hneď ako mali možnosť ísť napríklad do zahraničia, využili ju a snažili sa z ozbrojených síl čo najskôr dostať preč,” hovorí Bohunický.
  Podľa neho by sa zmenou výsluhových dôchodkov aj sociálneho programu mohla situácia opakovať. “Do armády chceme dostať kvalitu. Súčasný sociálny systém je motivačný, vojaci si ho vážia. Krajina od nich chce, aby slúžili, kde ich ozbrojené sily potrebujú. Kamkoľvek v rámci Slovenska musia presťahovať rodinu, nájsť si bývanie alebo dochádzať. Na zahraničné misie chodia na základe výberu. Povedia im – potrebujeme ťa, pôjdeš s nami do misie. Treba si uvedomiť, že služba v ozbrojených silách znamená tiež obmedzenie ľudských a občianskych práv. Sú to veci, ktoré z vojaka a jeho rodiny robia rizikových zamestnancov,” vysvetľuje Michal Bohunický.
  Uvidíme, čo s tým…
  Bývalým príslušníkom ozbrojených zložiek nevypláca dôchodky sociálna poisťovňa ako civilným zamestnancom, ale majú zriadené vlastne- úrady sociálneho zabezpečenia. Z ich štatistík sa dá vyčítať, že dnes poberá výsluhové dôchodky 16 423 bývalých vojakov. Ivan Rudolf z ministerstva obrany hovorí, že najvyšší dôchodok je 2 628,56 eura. Má ho len jeden človek. Lenže je až 8 243 bývalých vojakov, ktorí dostávajú viac ako 800 eur!
  Ak robí vojak 15 rokov, dostane dôchodok vo výške 30 percent z platu. Každý rok sa percento zvyšuje, a ak odslúži 30 rokov, dostane 60 percent z platu. Vedenie ministerstva obrany pripúšťa, že systém možno nastaví inak, ale o zrušení vôbec neuvažuje. Vláda v rámci šetrenia navrhuje rôzne opatrenia a ministerstvo obrany aj vnútra má do februára 2011 predložiť analýzu sociálneho systému. V súčasnosti na analýze pracujú. “Ale konečné riešenie zmien prijmeme najneskôr do konca roka 2012.”
  Nik zatiaľ nepovie nič konkrétne – či do systému zasiahnu vážnejšie, alebo ho nechajú tak. Nekomentuje to ani ministerstvo vnútra, pod ktoré spadajú policajti. Všetci povedia iba: “Diskutujeme, je predčasné čokoľvek hovoriť.” Natália Hattalová z ministerstva vnútra hovorí, že v súčasnosti má výsluhový dôchodok 13 957 bývalých policajtov a najvyšší dôchodok je 1 600 eur. Nad 800 eur berie 2 459 expolicajtov. Systém je veľmi podobný ako u vojakov – nárok vzniká po pätnástich rokoch v službe, potom sa každý odpracovaný rok zvyšuje dôchodok o jedno percento.
  Ďalšia kategória sú väzenskí strážcovia. Spomedzi nich v súčasnosti berie výsluhový dôchodok 2 960 ľudí, najvyšší je 1 993,76 eura. Nad 800 eur má 581 bývalých väzenských strážcov.
  33 340 ľudí
  Iný systém má ministerstvo kultúry. Nie sú to klasické výsluhové dôchodky, ale určití umelci z niektorých organizácií môžu dostávať od januára tohto roka osobitný príspevok. Ak spevák alebo hráč na dychovom nástroji “odslúži” najmenej 30 rokov a tanečník aspoň 22 rokov, dostane 50 percent priemernej mesačnej mzdy na Slovensku, v súčasnosti 360,70 eura. Lenže možnosť získať príspevok je taký oklieštený, že v súčasnosti ho poberá iba 12 tanečníkov.
  Analytik a riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Peter Goliaš si myslí, že výsluhové dôchodky zamestnancov ozbrojených síl je deformácia v odmeňovaní zdedená z minulosti, keď štát namiesto vyššej mzdy zvyšuje atraktivitu silových povolaní dôchodkovými privilégiami. “Problém je, že v minulosti dané sľuby by sa nemali rušiť. Dôchodky, na ktoré už vznikol nárok, by sa preto mali naďalej vyplácať. Keďže ide v podstate o neskoršie priznanie príjmu, mali by sa tieto dôchodky zdaniť ako riadny príjem.” Podľa Goliaša by štát mal vojakom či policajtom zvýšiť riadne platy a zároveň znížiť dôchodkové nároky.
  Dá sa však pochybovať, že vláda bude mať odvahu niečo zmeniť. Tí, čo dnes poberajú výsluhový dôchodok (je ich 33 340), sa báť určite nemusia. A aktívnym policajtom či vojakom sa asi podarí zatlačiť na politikov, aby ich sociálne výhody nechali na pokoji. Rozdiely v dôchodkoch medzi “vyvolenými” a zvyškom s najväčšou pravdepodobnosťou zostanú.
  *****
  Výsluhové dôchodky v číslach
  BÝVALÍ VOJACI
  Celkový počet: 16 423
  Najvyšší dôchodok: 2 628,56 eura
  Dôchodok nad 800 eur počet: 8 243
  BÝVALÍ POLICAJTI
  Celkový počet: 13 957
  Najvyšší dôchodok: 1 600 eur
  Dôchodok nad 800 eur počet: 2 459
  BÝVALÍ VÄZENSKÍ STRÁŽCOVIA
  Celkový počet: 2 960
  Najvyšší dôchodok: 1 993,76 eura
  Dôchodok nad 800 eur počet: 581
  ***
  Anketa
  V tržnici v Bratislave sme sa opýtali dôchodcov, koľko peňazí mesačne dostávajú a čo hovoria na výsluhové dôchodky.
  TERKA MIŠOVIČOVÁ (60)
  Dostávam mesačne 231,40 eura, za byt dám 180 a neostane mi ani 52 eur. Takže tu v tržnici musím mrznúť a predávať, aby som si privyrobila na chlieb. Vychovala som tri deti, celý život som riadne pracovala.
  VALIKA(58) Dostávam 140 eur. Preto kým som zdravá, musím ďalej pracovať. Vychovala som dve deti. Ľudí, ktorí majú nízke dôchodky, samozrejme, nahnevá, keď počujú, že niektorí majú po pätnástich odpracovaných rokoch dôchodok oveľa vyšší. Sú ľudia, čo robili dvanásť hodín denne a dostávajú málo. Obyčajní, jednoduchí dôchodcovia sú na tom veľmi zle. V tržnici som už 38 rokov, stále pracujem s kvetmi. Zima, leto, bez prestávky.
  RÓBERT (70)
  Ja výsluhový dôchodok nemám, odrobil som 43 rokov. Ale myslím si, že je správne, keď vojaci a policajti majú výsluhové dôchodky. Po dvadsiatich rokoch služby si to zaslúžia. Neviem, prečo by napríklad generál nemal mať naozaj vysoký dôchodok.
  ****
  Príklady, ako sa vyratúvajú dôchodky vyvoleným
  VOJAK
  Príklad 1
  Muž nastúpil do armády vo svojich 18 rokoch. Keď mal 33 rokov, bol v hodnosti kapitána a mal mesačný plat 1400 eur. Keďže už odslúžil 15 rokov, vznikol mu nárok na výsluhový dôchodok, ktorý by tvoril 30 percent z platu. Po vypočítaní vyšlo, že by dostával mesačne 420 eur. Vo svojich 33 rokoch tak mohol odísť z armády, mal by pravidelný príjem od štátu a mohol by sa zamestnať niekde inde, kde by dostával výplatu.
  Príklad 2
  Päťdesiatročný generál má odslúžených 30 rokov v armáde. Mesačnú výplatu mal 2 750 eur. Rozhodol sa odísť z armády, a keďže po 30 odslúžených rokoch mal nárok na 60 percent z platu, vypočítali mu, že bude dostávať mesačne 1 650 eur.
  VÄZENSKÝ STRÁŽCA
  Príklad, ako vplývajú odslúžené roky na výšku dôchodku
  Väzenský strážca odslúžil v uniforme 15 rokov. Mal plat 1252 eur. Výsluhový dôchodok by dostal 375,60 eura. Keby ten istý človek odslúži 16 rokov a mal by rovnaký plat, dôchodok by mu vypočítali na 400,65 eura mesačne, lebo každým ďalším odslúženým rokom sa zvyšuje koeficient, ktorým sa vyratúva výsluhový dôchodok.
  Texty k obr.:
  Minister práce Jozef MIHÁL a analytik Petr GOLIÁŠ by najradšej videli zmeny v dôchodkoch
  Policajný prezident JAROSLAV SPIŠIAK hovorí, že policajti si výsluhové dôchodky zaslúžia, lebo sú po dvadsiatich rokoch zničení.
  Šéf Zväzu vojakov MICHAL BOHUNICKÝ (v strede): Zásah do dôchodkov by bol ranou obrane republiky.

 • Ing. Pavol Bada KV Bratislava:

  RE falesterik,
  Vaše komentáre sú zamerané proti ÚR ZVSR a členom ZVSR (…plukovníci a generáli) a sú zavádzajúce /citujem: … že vo vedení zväzu sú zrejme ľudia, ktorí sú odtrhnutí od dnešnej politickej a spoločenskej reality. Zrejme im stačí, že sú pozývaní na nejrôznejšie oslavy, kde im je mazaný med okolo úst a môžu reprezentovať, ale konkrétna politická a lobistická činnosť v prospech členov je nulová“ koniec citátu/, smerujú k narúšaniu vzťahu a dôvery v radoch ZVSR.

  Dovoľujem si uviesť aj pre ďalších (občasných) čitateľov a priaznivcov, že všetky doterajšie Vaše komentáre (6) boli namierené proti činnosti nás, ľudí, ktorí sa snažíme o udržanie spolupatričnosti vojenských dôchodcov a hľadáme cesty ako si navzájom pomáhať.

  Vaše otázky typu: „..Prečo ste doposiaľ nezaujali, názor k okradnutiu bývalých vojakov na zvyšovaní ich výsluhových dôchodkov ministrom Galkom? Čo ste urobili preto, aby k takejto situácii nedošlo? Urobili ste vôbec niečo? Mienite v tejto veci nejakým spôsobom konať?“…, mne osobne vnucujú otázky na Vás:
  – Ste presvedčený o tom že výsluhových dôchodcov okráda len minister Galko?
  – Koho osobne upodozrievate z účasti: „…najrôznejších osláv“…?
  – Koho ste politický a lobistický v prospech členov oslovil Vy osobne?
  – Koľko legislatívnych podnetov, návrhov a odporúčaní v oblasti sociálneho, materiálneho, personálneho, kultúrneho, zdravotníckeho a iného zabezpečenia pre členov, ich rodín a pozostalých ste podal na patričné miesto?
  – Ste vôbec člen ZVSR? (a ak ste člen, tak si Vás ako kolegu dovoľujem upozorniť na Stanovy zväzu, časť I., čl. 5, 6).

  Áno, aj ja som viac ako roztrpčený nad „Novelou“ a zmenami v náš neprospech, ale to neznamená, že podľahnem emóciám a zavrhnem všetko čo kolegovia robia v našom (aj Vašom) záujme. Ak by som ja bol skúsený právnik, tak „Novelu“ napadnem touto cestou.

 • faleristik:

  Vážený pán kolega, tu vôbec nešlo o závisť, ale skutočne o to, že vo vedení zväzu sú zrejme ľudia, ktorí sú odtrhnutí od dnešnej politickej a spoločenskej reality. Zrejme im stačí, že sú pozývaní na nejrôznejšie oslavy, kde im je mazaný med okolo úst a môžu reprezentovať, ale konkrétna politická a lobistická činnosť v prospech členov je nulová. Ako príklad, ako sa to má robiť je pán Kamil Vajnorský (dúfam, že som meno napísal správne, v prípade chyby sa ospravedlňujem), predseda Jednoty dôchodcov Slovenska. Ten dokázal záujem svojich členov presadiť proti celej koalícii. Prečo to nie je aj v našom prípade?

 • Matej:

  Pre “faleristik” nemôžem celkom vo všetkom súhlasiť s takým názorom na vec. Ak niekto závidí že niekto bol plukovníkom, alebo generálom, tak asi nepochopil systém funkcii v armáde, ale aj v civile. Nie všetci môžu byť generáli a plukovníci ako tiež generálny riaditelia a riaditelia. K tomu zodpovedá plat a koniec koncov v tejto pyramíde aj dôchodok. Takto je založený systém hierarchie spoločnosti a preto nemôžeme nikomu závidieť, lebo aj ten generál zo svojho platu odvádzal inú položku,t o asi nepochopíte alebo ste zabudol? To radšej kritizovať aktivity ľudí, aj keď boli plukovníci, ktorí ešte majú vôľu a chuť zaťať do živého a verejne povedať svoj názor. To keby sme takých nemali, tak to môžeme rovno zabaliť. Treba si uvedomiť že v jednote je sila. Ak takýto jednotlivci budú odchádzať kvôli nepochopeniu tohoto princípu, tak radšaj nech idú a v tichosti trpia, alebo žnú výdobitky tých ktorí zostali. Je pravda že aj ja mám pocit, že UR ZVSR toho asi neurobila dosť, alebo aj málo informovala o tom čo urobila. Nestačí chodiť len na Euromil, ale v prvom rade skúsenosti tejto inštitúcie aj prenášať do naších požiadaviek a legislatívy, a napadá ma, napr. vypísať petíciu za účelom založenia vojenských odborov. Ja sa sa kľudne podpíšem. Problém vidím vo verejnej mienke, koniec koncov sme aj voliči a nie je nás málo, to je veľký problém, lebo slovač ťažko pochopí prečo ten “toľko a ja nie “. Stačí sledovať diskusie k niektorým článkom ktoré sa objavia v mediách a máte prehľad. Preto aj v spoločnosti je dôležité lepšie propagovať činnosť armády a nielen vtedy, keď sú povodne, alebo padajú domy, posledne v Krupine. Všetko začína od výchovy k vlastenectvu od detstva v rodine, v škole a na pracovisku, lebo armáda patrí k symbolu štátnosti. Keď toto bude takto pochopené potom sa zmení aj verejná mienka.

 • JUDr. Marián Ď U R I N A:

  Vážení priatelia,

  s tými Hurbanovými kasárňami je to pravdepodbne tak, ako som v niektorom mojom predchádzajúcom príspevku už naznačil.
  Minister obrany SR Ing.Ľ. GALKO je totiž nominant strany SaS. Minister kultúry SR D. KRAJCER, je opäť nominantom SaS. Na tieto kšefty asi dohliada niekto z pozadia a určite je Vám jasné, že kto.
  Niekde som rátal, že denné náklady na prevádzku celého areálu sú cca 550.-EURO/deň. Toľko zarobí azda aj šikovný zmrzlinár, či predavač langošov, ktorí mohli mať v prenájme pár m2 a určite by z toho prenájmu bez väčších problémov, vykryli náklady na prevádzku celých HK.
  Kompetentní z MO SR Vás však strašili vysokými nákladmi, ale nestačíme sa diviť, pretože z iného prameňa (ale toho istého štátneho rozpočtu SR), zrazu ide všetko spokojne prefinancovať. Ako je to možné…? Že by minister financií SR Ing. I. Mikloš tak zle prerátal financie? Prečo ich ľahko neprerozdelil? Veď MK SR a MO SR sú rovnakými inštitúciami, rovnako napojenými na štátny rozpočet SR. Stačilo prihodiť MO SR a MK SR čosi odobrať a bolo by to v najlepšom poriadku. Ejha, bŕŕŕ, dobré divadielko si pred nami zahrali majstri zo SaS-u. Podarí sa nám strhnúť im masky?
  S pozdravom

  JUDr. Marián Ď U R I N A

 • Tomáš:

  …a čo sú skutočné potreby OS? Platy kidermanažmentu okolo ministra a riaditeľov sekcií čo majú blízko k poslancom v parlamente? Premrhané prostriedky na presťahovávanie Hurbaniek a Krížnej? Reorganizácia ktorou šetríme nech to stojí čo to stojí? Prečo mám mať zľutovanie s rozpočtom? Pozri za čo berú platy páni poslanci a za čo sú naozaj aj právne zodpovední. Nech majú zľutovanie oni…

 • Klub Zvolen:

  Súhlasim a podporujem nový spôsob valorizácie výsluhových dôchodkov pre bývalých profesionálnych vojakov a policajtov.Ešte by sa mal stanoviť strop pre extrémne vysoké výsluhové dôchodky.Napr.tak,že dôchodky od 1000€ by sa nevalorizovali vôbec.
  Majte zľutovanie s rozpočtom prostriedkov pre ozbrojené sily.Čím budete mať vyššie dôchodky tým menej zostane na skutočné potreby OS.

 • feron:

  Neviem, či som situáciu s Hurbanovými kasárňami správne pochopil, ale ak nový majiteľ, Ministerstvo kultúry SR plánuje okrem iného priestory týchto kasární
  aj “prenajímať”, nemohlo takto využívať tieto kasárne aj Ministerstvo obrany SR, ako pôvodný vlastník ? Alebo ide o niečo “iné” ?
  K novele zákona o zvyšovaní výsluhových dôchodkov vojakov a policajtov…
  Ak už sa zmenili kritéria k výške ich valorizácie, p r e č o ostal naďalej
  termín t.j. k 1.júlu kalendárneho roka ? Je predsa rozdiel poberať toto zvýšenie
  celý, alebo iba pol rok . Veď ten pol rok budúceho roka už bude iné kritérium
  na zvýšení výsluhového dôchodku tak, ako je to so starobnými dôchodkami, ktoré
  sa zvyšujú k 1.januáru kalendárneho roka .

 • faleristik:

  Na poslednom komentári Ing. Badu je nádherne vidno, že ani po odchodu do dôchodu plukovníci a generáli pôsobiaci vo vedení zväzu nezostúpili zo svojich slonovinových veží, kde podľa všetkého žijú, medzi prostý ľud.Nakoniec ani nemusia pri výške svojich dôchodkov.
  Keby tomu tak nebolo nemohol by autor komentára tak nadšene hovoriť o záchrane Hurbanových kasární. Veď predsa je celkom jasné, že drvivej väčšine vojenských dôchodcov je celkom ľahostajné či kasárne zbúrajú, urobia z nich sklady alebo predajú na iný účel. O to viac však každého určite zaujíma, či mu v júni zvýšia dôchodok o 5 alebo 50 eur.
  Touto otázkou by sa mala rada predovšetkým zaoberať a robiť kroky k náprave stavu, ktorý je dnes značne nepriaznivý pre všetkých vojenských dôchodcov.Je potrebné postaviť sa k problému reálne, nadviazať spoluprácu s politickými stranami, ktoré by boli ochotné pomôcť a celý problém medializovať na úrovni centrálnych a európskych médií.

 • Ing. Pavol Bada KV Bratislava:

  Jaroslav, nehnevaj sa, ale to čo tu uverejňujeme nie sú naše emócie, ale realita, ktorá nám nedovolí aby sme prestáli o nej hovoriť. Nie za všetko môže ZVSR, ani jeho ÚR (aj to sú len normálni neplatení členovia ZVSR, pracujúci na úkor svojho času).
  Nepovažujem za vhodné vyčítať ÚR ZVSR že nič nerobí, treba jej vytknúť že nás o svojich krokoch neinformuje. Že kroky urobila, je známe (aspoň niekomu), že pravdepodobne neboli dosť účinné, to vidíme na zmene zákona 328/2002.
  Je však dobré pochopiť, že ani ZVSR nie je rozhodujúcim činiteľom pri rozhodovaní ministra obrany. Tam je rozhodujúca koaličná zmluva z júla t.r.
  Nášmu ZVSR a ÚR patrí uznanie zato, že otvoril týmito web stránkami možnosť pre vyjadrenie názorov svojich členov (aj nečlenov), ktoré sú čítané aj na najvyšších miestach a to nielen MO SR. Zatiaľ články nepôsobia kontraproduktívne.
  Pozri sa na predaj Hurbanových kasární v BA, ešte sme ako klub v nich, a to je už rok odvtedy ako ich chceli rýchlo a za akúkoľvek cenu predať! Boli sme to aj my kto tomu zabránil a nebudú sa búrať.
  Jaroslav, tiež som toho názoru, že ÚR by mohla mediálne lepšie pracovať a byť otvorenejšia k svojim členom, ale ak Ti môžem poradiť, zachovaj trpezlivosť, kľud a ak si teda člen ZVSR, tak napíš na ÚR ZVSR osobnú sťažnosť že Ťa neinformuje predseda Tvojho klubu. Predseda má v povinnostiach informovať členov o dianí vo Zväze ale aj činnosti ÚR.
  Je tu aj možnosť, ako osoba aby si napadol dané opatrenia zákona, urob to.

 • Jaroslav:

  Tak ako vždy UR zväzu čaká kým opadnú naše emócie a prestaneme si tu vylievať svoj žiaľ nad našimi dôchodkami a potom len sucho skonštatuje, že je to na Slovensku tak,že už niekoľko rokov čakáme na peniaze ,ktoré nám SR dlhuje.Že valorizácia,ktorá bola pred niekoľkými rokmi nás obrala o zaslúžené peniaze a UR neuverejnila aké kroky podnikla a aké ďalej podniká za členské príspevky,okrem rôznych výletov do zahraničia a pod.Rozhodol som sa vystúpiť zo zväzu.

 • faleristik:

  Už raz som položil pri inom článku niekoľko otázok, nakoľko článok o úprave dôchodkov nebol ešte uverejnený. Považujem ich však za plne legitímne a nakoľko nikto z vedenia zväzu sa k tomuto problému doposiaľ nevyjadril, pri čom z uverejneného materiálu vyplýva, že bola porušená európska legislatíva, prosím o odpoveď na moje nasledujúce otázky:
  Prečo ste doposiaľ nezaujali názor k okradnutiu bývalých vojakov na zvyšovaní ich výsluhových dôchodkov ministrom Galkom?
  Čo ste urobili preto, aby k takejto situácii nedošlo? Urobili ste vôbec niečo?
  Mienite v tejto veci nejakým spôsobom konať?

 • peter:

  Kafer, žiaľ Bohu máš v tomto prípade úplnú pravdu. Takú zlodejinu nedokázali ani
  arizátori židovského majetku. A to boli óber svine.A komouši? Že zlodeji. Áno, ale pre všetkých skutočne pracujúcich, keď brali buržujom a dávali skutočne tým čo drali svoje ruky, zdravie a životy.
  Kto vie o prípade, že po tzv. nežnej revolúcii si robotník postavil vlastný rodinný dom, alebo že robotnícke deti v pohode študujú na
  vysokej škole prosím uveďte!!

  A fakt potom bude platiť “zobuďte sa vojaci”

 • Kafer:

  Zasa sa raz potvrdilo že najväším zlodejom a najčastejším porušovateľom zákonov a princípov demokracie je štát a jeho beztvárí a bezchrbticoví prisluhovači, ktorí za niekoľkotisícovú mzdu a funkciu zapredajú čokoľvek a kohokoľvek.
  Nikdy som nebol komunista a vždy som bol proti komunistickým praktikám, ale musím konštatovať že komunisti boli len slabým odvarom dnešných mocipánov, ich drzosti, chamtivosti a bezcharakternosti.
  Zobuďte sa vojaci!!!

 • Ing. Pavol Bada KV Bratislava:

  Pripomienky ÚR ZVSR zo 7.5.2009, ktoré boli teraz legislatívnym procesom v tichosti pominuté !!!

  Odôvodnenie pripomienky :

  Uvedené opatrenie je v priamom rozpore so základným princípom výstavby osobitného systému sociálneho zabezpečenia, ktorý je založený na prepojení tvorby a užitia osobitného účtu MO SR ako zdroja financovania sociálneho zabezpečenia profesionálnych vojakov.

  Začlenenie nesystémového kritéria (valorizačného pravidla zo všeobecného systému sociálneho zabezpečenia) postupne destabilizuje homogénny osobitný systém pretože percento rastu vstupov (odvodov z platových prostriedkov profesionálnych vojakov) bude odlišné od valorizačného percenta. V zmysle uvedeného patrí hodnostná štruktúra a v konečnom dôsledku i chorobnosť profesionálnych vojakov k základným kritériám úrovne odmeňovania a teda určenia základu pre odvodovú povinnosť. Ich vyčlenenie znamená stratu priamej väzby v príjmoch a výdajoch osobitného účtu MO SR..

  Osobitný systém sociálneho zabezpečenia profesionálnych vojakov si uchoval jednotnú prepojenosť hmotnej zainteresovanosti profesionálnych vojakov a vojenských výsluhových dôchodcov na kontinuite vo vývoji odmeňovania a má tak spoločné ciele, kým u výsluhových dôchodcov policajtov a ostatných subjektov zabezpečenia, ktorých valorizačné zabezpečenie sa odvíja od všeobecného systému sociálneho zabezpečenia, tento prvok záujmu neexistuje čo má za následok odtrhnutie sa odborne pripravenej spoločenskej skupiny od aktívneho riešenia odborných úloh vnútornej bezpečnosti štátu.

  Opatrenie nerešpektuje skutočnosť, že odvodová povinnosť pri tvorbe zdrojov osobitného účtu MO SR, je odlišná ako vo všeobecnom systéme (tzn. nie je ohraničená maximálnou sumou vymeriavacieho základu ako u všeobecného systému v zmysle ustanovenia § 138 ods. 11 zákona 461/2003 o sociálnom poistení …), čo znamená že priamo diskriminuje profesionálnych vojakov.

  Odôvodnenie pripomienky :

  V zmysle uvedeného sú opatrenia znižujúce dosiahnutú úroveň sociálneho zabezpečenia bez recipročného vyváženého užitia v systéme sociálneho zabezpečenia v rozpore s ustanovením čl. 12 ods. 3 Európskej sociálnej charty.